zona zoster la copii mici

Boli de piele

Postata de blanoasa cu 14 ani in urma.

daca cineva s a confruntat cu aceasta boala la copilul sau va rog sa mi da ti si mie detalii?

Raspunsuri (1)

Paula

acum 14 ani

Da, fiul meu de 9 ani a avut acum o luna zona zoster. Am fost la medicul pediatru si pe urma la dermatolog. I-a dat tratament cu albastru de metilen si zovirax. In acelasi timp i-a dat sa faca analize de sange pentru antigen herpes si varicelo zoster. Rezultatele le obtii in aprox. 5-10 zile. Intr-adevar diagnosticul s-a confirmat, Zoster. Tratamentul a avut efect, bubitele s-au uscat, cojitele au cazut in aprox. 1 saptamana. Dupa o sapt. de tratament am fost la medicul dermatolog, a fost multumit cu evolutia si n-a mai fost necesara continuarea tratamentului. Am inteles ca zona zoster de obicei se manifesta si prin dureri. Din fericire fiul meu nu a avut dureri, sau daca le-a avut au fost asa mici incat nu le-a bagat in seama. Multumesc lui Dumnezeu, acum se pare ca e bine. Sanatate multa!