Zona T

Boli de piele

Postata de cristinaa05 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema cu zona T a tenului si anume ca mi se deshidrateaza (cred) destul de des. Pentru a combate aceasta problema folosesc unguentul fluocinolon, dar in ultima vreme am auzit destule pareri negative despre acesta. Intrebarea mea este: cu ce l-as putea inlocui pentru a preveni alte probleme sau ce as putea face pentru a preveni deshidratarea acestei zone? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

E posibil sa fie si o dermatita seboreica sau chiar postcortizonica; intrerupeti cortizonul si mergeti la un consult dermatologic.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

dermatologii interzic cu desavarsire sa se dea pe fata cu fluocinolon sau orice creme cortizonica de tip artificial deaoarece are urmari catastrofale asupra aspectului estetic al fetei(pete rosii ca la betivi etc.) si va recomand sa nu stati cu fata la soare sau sa folositi dimineata o crema de protectie antisolara si sa va frectionati la 12 ore cu crema nivea prin miscari orizontale de la frunte spre margini cu degetele de la ambele maini pe frunte, pleoape si restul fetei si gatului.

cristinaa05

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspunsuri, voi lua masuri.