Veruca plantare !

Boli de piele

Postata de Kinderu cu 12 ani in urma.

Buna ! Am o veruca plantara in zona calcaiului , sunt ca si niste firicele negre cu radacini sub piele , am o senzatie dureroasa la mers..as dori sa imi recomandati ceva in care sa scap repede , ceva acid , sau eu stiu..sa il arda.

Multumesc anticipat.

Raspunsuri (9)

Kinderu

acum 12 ani

Din graba am scris titlul gresit...Veruci Plantare*....Scuze :)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Veruca plantara se poate arde cu laser sau electrocauter, dar anestezia e dureroasa si rana se vindeca in citeva saptamini; timp in care pot fi dureri la mers.O masura mai putin invaziva e aplicarea constanta de solutie Duofilm pe leziune si toaleta locala pina la reducerea ei. La mers se protejeaza cu un pansament mai gros pentru a reduce frecarea si durerea.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

cel mai eficient tratament este electrocauterizarea locala asociata cu un tratament imunostimulent pentr a combate papiloma virus care este cauza acestor veruci.

cateluta

acum 11 ani

baiatul meu a avut asa ceva si a scapat de ele cu Veruca gel de la scholl, am inteles ca nu se mai produce acest gel dar incercati totusi. nu le cauterizati ca vor apare din nou.incercati si cu rostopasca planta verde,cind rupeti planta iese un lichid alb cu el ungeti locul, copilul meu asa a scapat. sanatate.

oana

acum 10 ani

Cryopharma este o forma de crioterapie care ucide virusul si inlatura veruca prin inghetarea ei.

Este aceeasi metoda pe care o folosesc si medicii pentru indepartarea verucilor .Eu am incercat astazi CREIONUL MINUNE,nu stiu daca o sa aiba efectul mult asteptat de mine,dar....Am operat veruca asta dintre degete de 3 ori,sper sa scap cu cryopharma.Citeste despre creionul minune si sper sa te ajute.

Alex

acum 9 ani

Nu a avut nici un efect Cryopharma. Este doar o alta teapa.

ovidiu

acum 8 ani

Te inseli. Eu cu cyropharma mi-am scos 4. Una veche de 3 ani (m-am si operat la ea si dupa o reaparut) si alte 3 mai mici. In 4 zile am scos alea mici si dupa 12 zile aia mare. Si fara durere

ioana

acum 9 ani

Fa amestec de sare grunjoasa cu usturoi pisat si pune trei seri la rand numai pe veruca si pune leucoplast 3 zile...3 zile pauza

ioana

acum 9 ani

Asta in caz ca nu ai scos inca radacinile...