vertligo

Boli de piele

Postata de snickeritza cu 12 ani in urma.

exista tratament pt un diagnostic de vertligo pe abdomen care nu a avansat de la varsta de 9 ani pt o femeie de 38 de ani?o crema numita aurderm de la plafar ajuta la vindecare definitiva?care ar fi solutia?

Raspunsuri (5)

Mihaela22120678

acum 12 ani

ce inseamna vertligo? vertij sau vitiligo?

snickeritza

acum 12 ani

vitiligo.imi cer scuze pt greseala.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

vitiligo se exprima prin pete hipopigmentate sau albe. tratamentul existent nu vindeca leziunile, ci doar amelioreaza extinderea lor. ar fi indicata utilizarea cremelor de protectie solara . tratamentul include : corticoterapie topica , fotochimioterapia prin metoda PUVA ,terapie laser, chirurgical functie de procentul afectat din pielea corpului si indicatiile medicului dermatolog.

snickeritza

acum 12 ani

ideea e ca persoanei nu i s-au mai extins deloc leziunile albe...la 9 ani i-au aparut si acum,la 38 ani au exact aceeasi forma si locatie.care e cauza aparitiei vitiligo?sunt transmisibile??

snickeritza

acum 12 ani

ati putea sa-mi spuneti la ce clinica s-ar putea interveni chirurgical?