vascularita noduloasa

Boli de piele Eritemul nodos leprosum

Postata de elliss174179 cu 14 ani in urma.

fiiccei mele in varsta de 17 ani au inceput sai apara acum 4 ani noduli vineti pe picioare a luat antibiotice i sau facut analize a fost internata in spital de 3 ori i sa pus diagnosticul ectima nodulara.anul acesta au inceput sai apara acei noduli ,am consultat un alt medic ,i sau facut toate analizele si i sa pus diagnosticul de vascularita nodulara .si i sa prescris vessel due si disulone.va rog sa-mi explicati mai multe despre aceasta boala si daca puteti sami dati niste sfaturi .va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Vasculita nodulara = eritem nodos este o inflamatie acuta a hipodermului (stratul profund al pielii). Eritemul nodos atinge mai ales adultii tineri, cel mai des la membrele inferioare. El poate fi cauzat de o infectie, de o boala generala (sarp***adoza, aftoza), de o colita inflamatorie sau de luarea de medicamente (aspirina, pilule contraceptive, sulfamide). El se manifesta prin noduli subcutanati profunzi, durerosi, calzi, acoperiti cu o piele rozalie sau roscata, amplasati cel mai des pe fata anterointerna a gambelor. Tratamentul lui este cel al cauzei daca ea este identificata. Daca nu, tratamentul vizeaza doar simptomele: repaus la pat, uneori administrarea de medicamente antiinflamatoare.
In cazul fiicei dumneavoastra s-a administrat imunosupresiv (dapsona) si antitrombotic (vessel due).

elliss

acum 14 ani

va multumesc pt.raspuns !

ClaraB.

acum 3 ani

Bună ziua! Dacă mai primiți notificări de la site, as vrea sa știu ce mai face fiica dumneavoastră. Eu am avut aceeași problema și sunt diagnosticata cu sdr Behcet. În rest... Multa sănătate! 😉