Varicela

Boli de piele

Postata de Lory23 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Sunt in a5a zi de varicela(sau varsat de vant) si continui sa ma dau cu pasta mentolata.As vrea sa stiu daca pasta mentolata ajuta la uscarea mai rapida a bubitelor pe langa calmarea mancarimii...? Exista altceva care sa grabeasca vindecarea?

O zi frumoasa! :)

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamentul varicelei ("varsatul de vant") consta in tratament antiviral (la copii peste 12 ani, adolescenti, adulti) si simptomatic(impotriva febrei -paracetamol, antihistatminic pentru prurit-mancarimi, aplicatii locale cu alcool mentolat, se contraindica cremele, talcul, topic cu antibiotice). crustele formate se vor ameliora in aproximativ 3 saptamani.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

varicela este o boala virotica care este putin influentata de medicamentele locale si care isi face cursul ei natural. se impune sa tineti un regim igieno-dietetic de viata: evitarea eforturilor fizice, stati in casa la caldura, folositi multivitamine, mancare usoara, bogata in proteine slabe si vegetale si fructe, legume, evitati scarpinatul si scimbati des lenjeria pt a nu se suprainfecta.

Lory23

acum 12 ani

Va multumesc! Unele au format deja cruste,altele sunt inca inflamate.Peste 2 zile as putea iesi din casa,chiar daca unele bubite nu au format crusta ?

Lory23

acum 12 ani

Mentionez ca peste 2 zile voi fi in a 11a zi de varicela.

Nectarie

acum 11 ani

Eu am varsat de vĂ¢nt de 1 zi si caut tratament pt boala asta!!!!!!!