Va rog sa ma ajutati..

Boli de piele

Postata de R1s3 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. De aproximativ un an am o problema si nu imi mai gasesc linistea. Este vorba de un fel de abces (o punga) care a aparut la vreo 3 cm deasupra rectului si care sangereaza si doare cand ma ating din greseala. Mentionez ca acest abces are un canal inspre rect format practic din niste gaurele mici. Nu stiu ce sa fac.. Sunt disperat. Spune-ti-mi va rog despre ce poate fi vorba. Eventual pot sa fac si o poza sa v-o trimit ca sa vedeti mai exact.. Imi este foarte frica de o interventie chirurgicala... Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ceea ce descrieti in text seamana cu aspectul unor hemoroizi interni sau externi. Sangerarile in timpul tranzitului intestinal, mancarimile si durerile rectale sunt cele mai comune simptome ale hemoroizilor. Interventiile chirurgicale reprezinta ultima linie de aparare impotriva hemoroizilor. Cei mai multi hemoroizi pot fi tratati si vindecati cu mai multe tratamente cum ar fi medicamentele pe cale orala (detralex) si aplicarea de unguente, dar altii trebuie sa fie tratati chirurgical. Medicul specialist in chirurgie generala poate indica forma de tratament.
Sangerarea rectala, durerea si schimbarile recente in tranzitul intestinal sunt, de asemenea, simptome ale cancerului de colon, rect sau anal.