Va rog frumos sa ma ajute un medic cu un sfat

Boli de piele

Postata de gina2323 cu 12 ani in urma.

buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajute un medic cu un sfat,daca se poate!

Iubitul meu(in varsta de 23 ani)are de vreo 3 ani niste bubite mici(de culoare rosie),localizate la picioare,{in zona care uneste p***a piciorului cu partea de jos a femurului (oul piciorului),pe talpa} si pe maini(in special la incheieturi si intre degete).

Iritatiile respective se inmultesc si provoaca mancarime.De curand,aceste iritatii au secretii purulente.

Am consultat un medic dermatolog,am luat tratament(o crema care continea si antibiotic) preparata in farmacie.Crema a folosit la stoparea temporala a iritaiilor,uscandu-le dar au reaparut.

In prima faza am crezut ca se produc de la transpiratie,el ac***a pielea mai sensibila,sau este posibil "sa fie pe sistem nervos"?Asta ne-a spus si medicul,dar nu stie sigur ce provoaca aceste brobonite.

Am incercat diverse creme si unguente dar fara nici un rezultat.Stopeaza mancarimea pe moment,apoi reapare.In prezent foloseste unguentul DIPROGENTA.

Mentioneaz ca aceasta iritatie nu este contagioasa,si este localizata doar la maini si picioare.

Va rog frumos sa-mi raspundeti la mesaj si sa-mi spuneti daca stiti despre ce afectiune este vorba.

Va multumesc anticipat.
O zi buna!

Raspunsuri (3)

andreea

acum 12 ani

buna ziua,as dori sa stiu ce analize de sange se recomanda cu exactitate pentru psoriazis?

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Pentru psoriazis se efctueaza doar ''biopsie''. Nu exista analize la singe care sa confirme sau infirme diagnosticul de ''psoriazis''
075dermato

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Persoana are probabil un ''''dishidrozis''''. Prescriptia facuta de medicul dermatolog era probabil o varianta de ''''triderm''''. Pentru tratament trimiteti un email la [email protected]
075dermato