usturimi ale pielii

Boli de piele

Postata de popgerog cu 14 ani in urma.

Din cand in cand am niste usturmi ale piellii pe diferite portiuni ale corpului dar fara ca aspectul pielii sa se schimbe. E mai mult o senzatie de arsura. Ce poate sa fie? Multumesc.

Raspunsuri (43)

claudia

acum 14 ani

Inseamana ca ai o piele foarte sensibila, nu cred ca ai anume ceva din moment ce nu ai alt simptom cum ar fi bube sau alte aspecte.

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Este posibil sa fie vorba despre o piele mai uscata sau mai sensibila, o crema hidratanta ar trebui sa rezolve problema. In unele boli de piele simptoamtologia poate aparea inaintea debutului manifestarilor clinice, si de aceea, daca apar modificari ale pielii, este indicat un consult dermatoloigc.

Neamțu Marian

acum un an

Soția mea are o usturime in spate aveți ideiie dc

tathya

acum 14 ani

si eu ma confrunt cu aceste probleme prima data le-am resimtit cand eram insarcinata in luna avansata,ma confrunt si in acest moment parerea mea este ca ar putea fi atunci cand se depun grasimi in zonele respective sau atunci cand se topesc grasimile incearca sa te monitorizezi sa vezi daca aceasta este cauza

popgerog

acum 14 ani

problema este ca usturimile apar in zone foarte variate, am momente cand pana si pielea capului ma ustura, iar atunci cand ma ustura este mai mult ca o pulsatie, adica ma ustura cateva momente, ma lasa, si tot asa.

paula

acum 14 ani

si eu am aceleasi probleme cu aceste usturimi. apar poate o data pe luna, o data la doua luni, niciodata in acelasi loc. dureaza cam o saptamana, poate chiar mai mult, cateodata mai putin, oricum sunt foarte deranjante, nici nu poti atinge locul de sensibil ce este ( parca ar fi pielea julita ). cand apare pe pielea capului e senzatia aceea pe care sunt sigura ca o stiti cu toate de cand eram copii mici si parintii ne strangeau prea tare parul in coada si mai apoi il eliberam. exact cu acea senzatie o asociez.
eu in schimb am observat ca aceste usturimi apar in perioada de dinaintea menstruatiei. urmaresc de cateva luni chestia asta si imi apare cu o saptamana, doua, inainte.
un medic de medicina generala mi-a spus ca este vorba de o hipersensibilitate a pielii si sa iau vitamina A. e drept ca nu am incercat insa sa iau....

mona

acum 12 ani

Si eu am realizat acelasi lucru.Pielea capului ma ustura doar in perioada de dinaintea menstruatiei.Ai gasit vreo explicatie si implicit o solutie?

adelina

acum 14 ani

am si eu probleme cu alunitele ..ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?acum o saptamana una din alunite de pe spate s-a marit putin apoi la 2 zile s-a innegrit ..iar acum aproape ca nu se mai vede deloc.ce poate fi ? este grav ?astept raspuns.

Dr. Dermato

acum 14 ani

Daca este vorba despre o alunita care a fost traumatizata, urmata de caderea crustei aparute in urma traumatismului (ac***a in vedere ca pe tegumentul spatelui observarea alunitelor poate fi destul de dificila, este posibil sa fi fost doar o leziune de tip foliculita) este necesar consultul dermatologic, intrucat orice alunita (nev) isi schimba culoarea, dimensiunile sau este traumatizata necesita evaluare efectuata de catre medicul dermatolog. Mult succes!

adelina

acum 14 ani

pai intr-una din zile am agatat-o intr-o bluza insa nu mi-a curs sange ..semn ca s-ar fi rupt.imi este foarte frica sa ma duc la medic.nu stiu de ce.am de mica teama de medici.va multumesc pentru timpul acordat si pentru rapiditatea cu care mi-ati raspuns.

Dr. Dermato

acum 14 ani

* comentariul se refera la intrebarea adelinei, de mai jos: "am si eu probleme cu alunitele ..ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?acum o saptamana una din alunite de pe spate s-a marit putin apoi la 2 zile s-a innegrit ..iar acum aproape ca nu se mai vede deloc.ce poate fi ? este grav ?astept raspuns"

adelina

acum 14 ani

pai intr-una din zile am agatat-o in bluza .insa nu mi-a curs sange sau chestii de genul asta.sa fie asta cauza ?

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Este intr-adevar foarte posibil ca aceasta sa fi fost cauza. Asadar este important sa efectuati un consult dermatologic.

adelina

acum 14 ani

inteleg.insa aseara m-am uitat mai atent si se pare ca alunita exista insa este plata si are culoarea si forma unei alunite normale.va trebui sa imi iau inima in dinti si sa ma duc.multumesc mult.

adelina

acum 14 ani

asa arata acum alunita agatata ..si am o problema cu niste alunite din jurul gatului.sunt iesite in relief si ma deranjeaza.cam cat costa eliminarea lor ?sunt periculoase?

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

adelina: Este dificil de stabilit daca o alunita este sau nu periculoasa a priori, fara a o vizualiza. Cand medicul va vedea alunita agatata, va evalua si celelalte alunite din jurul gatului.
In sistemul de asigurari de sanatate, procedura de excizie a alunitelor este gratuita, nu trebuie sa platesti nimic. Mult succes!

adelina

acum 14 ani

am inteles.un email se poate ? in ideea de mai discuta ..mi se pare mai dificil de discutat aici.multumesc oricum.

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Sigur ca da, [email protected]

andreea

acum 14 ani

sotul meu a fost intepat de o capusa a facut pana seara febra si il durea ff tare capul .acum nu mai are nimic dar mai e vreun pericol sa existe boala lyme?

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Studiile arata ca daca este descoperita capusa si indepartata in primele 24 de ore in mod corect, riscul de a face boala Lyme este foarte redus.
Medicul va poate recomanda, daca este cazul, un tratament antibiotic care sa preintampine aparitia bolii. De asemenea se recomanda efectuarea unor analize care sa infirme sau sa confirme prezenta infectiei cu Borrelia, microbul care poate fi transmis de capusa si care poate cauza boala Lyme; aceste analize se pot efectua la cateva saptamani dupa muscatura de capusa.

Pag 1 din 3