urticarie?eczema?

Boli de piele

Postata de profira94916 cu 16 ani in urma.

buna ziua .d aproximativ o luna ma tot confrunt cu o mancarime p tot corpul si de aprox doua sapt mi au aparut p corp zone de marimea bobului de mazare formate din zgrabunte superficiale.nu au lichid, nu sangereaza doar k ma mananca tare, dar suportabil.dupa cateva zile zgrabuntele dispar si ramane o pata rosie care in timp s usuca.mi au aprut p spate, gat, abdomen p pielea capulu si cateva p fese si gambe.nu sunt multe aprox 20 dar cand trece una apre alta.poate fii vreo alergie de sezon, din cauza stresului, de la contraceptive sau este ceva mai grav? astept rasp.va multumesc

Raspunsuri (5)

Nicusor195082

acum 16 ani

Ar fii bine sa consultzi un medic .poate nu e nimic grav , dar mai bine sa o iei din timp
Esti alergica la ceva?

acum 16 ani

Buna,
Ar fi bine sa mergi la un dermatolog;
este foarte posibil sa fie vorba despre psoriazis; aceasta afectiune se manifesta prin aparitia pe corp a unor pete rosii acoperite de scuam.
Multa sanatate!

Nicusor195082

acum 16 ani

Salut
Iar daca e un psiuriasis , din pacate medicamente eficace nu exista , doar ca sa te simtzi un pic mai bine .Sper ca stii ca e o boala a sistemului nervos .Mai mult optimism si lasa problemele in coltzul lor.
multa bafta
denisa

profira94916

acum 16 ani

se poate sa fie pitiriazis rozat al lui Gibert?kiar inainte sa imi apara zgrabuntele am avt o eczema destul de mare, de marimea unei monezi sub sanul drept.acum imi dau seama ca semana cu zgrabuntele astea de acum .credeam ca a fost o iritaie de la sutienul sintetic(nu ma mai mank dar mi-a ramas o pata rosie si uscata).abia acum am facut legatura.Nu stiu sa fiu alergica la ceva?posibil sa fie de la sapunul Protex?sa fie prea agresiv cu pielea?

violeta

acum 9 ani

Eu cand am avut probleme cu eczeme, mancarimi sau alte iritati ale pielii am folosit la recomandarea medicului o lotiune de protectie de la Gloves in A Bootle. De cand am aflat de aceasta crema, pot sa zic ca toate problemele cu pilea uscata, mancarimi, eczeme au disparut complet. Recomand produsul cu ceea mai mare incredere.