urme rosii post-acnee

Boli de piele

Postata de meena.82 cu 11 ani in urma.

de-alungul adolescentei nu am avut niciodata probleme cu tenul. acum cateva luni, in sesiune, mi-a aparut o acnee urata de tot in decurs de cateva zile..dupa tratamente peste tratamente si creme care mai de care mai sofisticate, acneea a trecut in cea mai mare parte, nu mai apar decat doua trei umflaturi profunde care nu puroiaza, dar problema e ca mi-au ramas urme rosii care se intind de la frunte si pe obraji, pana la barbie. par sa nu treaca nicicum, orice produse as folosi. aveti o solutie?

Raspunsuri (4)

stefy

acum 11 ani

ai mare grija ce creme folosesti ca ei sansa sa inrautatesti situatia .mergi repede la un medic dermatolog

meena.82

acum 11 ani

Toate cremele pe care le-am folosit au fost la sfatul dermatologului, acum mi-a zis de isotrexin gel, dar citind prospectul am vazut ca are o mulţime de reactii adverse si parca nu vreau sa mai îmi chinui tenul în halul ala, oricum e uscat dupa tratamente. Eu intreb despre o metoda sau un tratament care sa refaca structura tenului sau macar sa elimine petele..

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Daca tenul e uscat folositi creme hidratante lejere ptr tenul mixt-gras, din game dermato-cosmetice( Avene, La roche possay etc); tenul se regenereaza singur odata la 28 zile, astfel petele vor disparea in timp , cu conditia sa nu mai apara si alte leziuni inflamatorii.

meena.82

acum 11 ani

Care este opinia dvs în legatura cu microdermabraziunea? Mi-ar fi de ajutor?