Unghie incarnata - infectie

Boli de piele

Postata de danagh cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

In urma unei taieri a colturilor total prost facute de catre mine, m-am ales cu o infectie la degetul mare de la picior. Desi am aplicat betadina mereu, inca mai am rana si o umflatura, in stanga, deasupra unghiei. Mentionez ca am reusit sa scot coltul. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca a inceput sa mi se umfle p***a piciorului.

Va rog sa-mi spuneti daca ar trebui sa consult un medic sau pot continua tratamentul acasa ( si care ar fi acesta). In urma cu cativa ani, la acelasi deget, am suferit o interventie chirurgicala in care mi s-a scos o parte a unghiei, insa, in partea dreapta a unghiei.

Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 9 ani

1 luati de urgenta OXACILINA de 500 mg cite 1 capsula la 6 ore timp de 5 zile.
2 prezentati-va de urgenta la un dermatolog ce stie sa trateze unghia incarnata.
3 faceti bai de cloramina T (2 pastile la 1 litru de apa ) la deget 10 minute de 3 ori pe zi.
Trimiteti o poza clara la [email protected]
Cu stima,
Dr. Dobre

Monica Valentina

acum 9 ani

Buna ziua, am 12 ani si am fost de multe ori la doctor pentru o unghie incarnata la degetul mare pe partea stanga,deasupra unghiei ,am fost operata, dar dupa o luna s-a agravat in ambele parti ale degetului . As dori sa stiu ce pot sa fac ? Care ar fi cauza ???