un sfat va rog

Boli de piele

Postata de tatiana ioana cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Am 22 ani si acum doaua saptamani mi-au aparut niste bubite rosii pe umarul stang acestea s-au extins mai apoi pana aproape de cot, iar apoi mi-au aparut identic si pe umarul drept .Sunt niste bubite rosii marunte cu un punctulez alb in mijloc, una langa alta si tin sa mentionez ca nu mai am in alta parte astfel de bubite. Am luat nidoflor si floridan, crezand ca e vorba de ceva alergie, dar in zadar. Luni am fost la un dermatolog si mi-a spus ca e vorba de o pseudo acnee din cauza soarelui sau de la caldura, de atunci ma dau in acea zona cu o solutie preparata la farmacie si unguent Skinoren, dar nu se vede nici o amelioarare.Sunt tare ingrijorata pentru ca de sambata aveam programat concediu si eu arat groaznic.Ce ma fac?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.intrebare

Raspunsuri (4)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

In unele cazuri este utila si o cura antibiotica sistemica asociata, sub supravegherea medicului, iar trat. combinat poate fi necesar o perioada mai lunga, ptr. ameliorare.

tatiana ioana

acum 11 ani

Va multumesc. Medicul a uitat sa precizeze daca am voie la soare si acuma sunt plecat din tara. Oare nu este indicat sa stau la soare?

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este important de stiut daca aveti mancarimi de piele sau nu pe zona respectiva, daca ganglionii linfatici se palpeaza sau nu la incheieturile membrelor(zona gatului, zona subsuoarei si zona de la stinghia piciorului) si in functie de asta se poate stabili un diagnostic de probabilitate, dar e mai bine sa va vada cu trimitere un medic dermatolog de la clinica universitara dermatologica arondata.

tatiana ioana

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Nu am mancarimi pe piele deloc si nici ganglionii linfatici nu se palpeaza. Am fost la un dermatolg dar poate ca ma pripesc eu sau sunt stresata ca e aproape o saptamana de cand am fost la dermatolog si nu se tare vad rezultatele.\\