Un raspuns urgent VA ROG!!

Boli de piele

Postata de Gaby_N cu 12 ani in urma.

De cateva luni mi-au aparut pete pe piele, in general rotunde, unde initial aveam pielea aspra, apoi pielea a inceput sa mi se exfolieze din centru spre exterior…pe masura ce mi se exfolia imi ramanea zona depigmentata…putin mai deschisa la culoare.
Mi-am facut analiza la piele si mi s-a zis ca este o eczema endogena si mi s-a dat tratament(lop***ad, diprogenta si xyzal).pe petele pe care mi-am dat a a incetat sa mi se mai exfolieze pielea…dar imi apar altele…din ce in ce mai multe si nu stiu ce sa fac.
Va rog sa m ajutati.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati si la un medic alergolog, pentru efectuarea unei imunograme, testelor la diferiti alergeni. eczema endogena sau dermatita atopica ce poate fi determinata de factori alergogeni (acarieni din prafuld e casa), factori alimentari ,factori de contact - agenti de curatare ce contin alcool, substante care usuca pielea (astringente),imbracaminte stramta si abraziva din lana sau materiale sintetice, factori fizici - temperaturi extreme, stressul emotional.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu a-ti precizat daca restul pielii e mai uscata si daca folositi un emolient in mod regulat sau in acest episod. Daca e dermatita atopica puteti folosi Emolium sau Lipidia la inceput mai des 2 aplic/zi, apoi 1 aplicatie/zi pe tot corpul, unde e pielea mai uscata si pe leziuni. Tratamentul ce vi s-a dat il folositi numai pe leziuni 2 aplicatii /zi 7-10 zile.

Gaby_N

acum 12 ani

Nu am pielea uscata, si folosesc in mod regulat crema de corp.
Un raspuns cert in care sa-mi ziceti mai exact cu tratamentu care ati mentionat mai sus in cat timp pot disparea?

Multumesc anticipat!

Gaby_N

acum 12 ani

Nu am pielea uscata,
Voi urma tratamentu mentionat de Dvs.
Totus mai am o singura intrebare, cu tratamentu mentionat de dvs cam in cat timp pot disparea aceste pete??
Multumesc anticipat