Umflatura la ceafa

Boli de piele

Postata de lucca2nov20006 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
De o jumatate de an, sotului meu i-a aparut in spatele urechii (pe gat in jos), o umflatura care nu este dureroasa dar care s-a facut mai mare cu trecerea timpului.Daca la inceput nu se vedea, se simtea doar daca pipaiai zona respectiva, acum a inceput sa fie vizibila.
Mentionez ca nu am consultat nici un doctor in legatura cu aceasta problema, pentru ca sotul meu nu considera ca ar avea vreo problema, dar eu sunt destul de ingrijorata.
As fi recunoscatoare daca as primi un raspuns in legatura cu aceasta problema. Nu stiu exact ce inseamna aceasta umflatura si as avea nevoie de un sfat de la dvs.Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Probabil e vorba despre un chist sebaceu sau un lipom, care daca va creste excesiv va trebui excizat; un dg de certitudine poate pune medicul dermatolog.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

umflaturile in zona cefei pot avea mai multe cauze, prin urmare sa-l consulte medicul de familie si in functie de decizia lui poate fi de competenta unui medic hematolog sau chiar dermatolog.

Andreea

acum 11 ani

Nu vreau sa va sperii si sper ca ati ajuns deja la medic insa tatal meu a avut acelasi lucru,umflatura sub ureche ce crestea de la an la an,nedureroasa.Tot la fel nu se preocupa,insa cand l-au operat au descoperit ca e Limfom Hodgkin,adica cancer limfatic.Mult noroc si sper sa fie bine.

Utilizator11586217529

acum 4 ani

buna am noduluri si mici si mari in cap si dupa ceafa capului uneori dispar si apar si mă manica si capu nu ma doare .dacă pun mina pe ele sint ca lerinuțele altele mici unele mai mari .din decebrie mia aparut .
menționez ca am probleme cu urechile de mica copila .sincer mau pus pe ginduri si speriata .va rog din suflet sami raspundeti ce aș putea avea .va multumesc si astept raspusu dv.