ten sensibil si pori dilatati ...ce ma fac? datimi un sfat

Boli de piele

Postata de iasmina157101 cu 14 ani in urma.

O doamne nu stiu cu ce sa incep...buna fetelor in primul rand ...are cineva vreo ideea cam ce ar trebui sa iau sau sa fac pentrul tenul meu? este foarte sensibil nu pot sa ma dau cu nici un fel de crema daca ma dau fata mi se inroseste si incep mancarimile ...nu am cosuri insa in timpul zilei si mai ales cand ma trezesc am fff uleioasa fata e ca si cum cineva mia pus ulei pe fata iar pori imi sunt destul de mariti in zona T ...tin sa precizez ca partea uleioasa este nasul si lateral ...adica zona T cum ii mai zice ..iar seara fata mi se inroseste si simt ca si cum as fi arsa de soare pe fata asta mi se intampla doar seara ...dar mai mult as vrea sa scap de pori va rog....daca stiti vreo metoda ma refer sa nu mai fie asa mariti ...

Raspunsuri (8)

ionica

acum 14 ani

Poti folosi o masca cu ichitiol si plante medicinale, o gasesti la plafar sau farmacie.

In cazul tenului acneic, cu cosuri, rozacee, predispus inflamatiilor aceasta trebuie aplicata imediat dupa ce-ti cureti fata.

Mult succes!

iasmina157101

acum 14 ani

mersi dar nu ai idee cum ii zice la masca aia ? sunt in spania si sa am o idee cum so cer la farmacie

Stelurina

acum 14 ani

buna, sunt noua pe acest site dar asi vrea sa precizez ca inainte de a te apuca de orice fel de tratament fa-ti analizele.
poti de ex.( ptr situatia ta) sa-ti faci o analiza care se numeste scuama.
se face la orice laborator dermatologic, trebuie sa ai fata curata (fara pudra, creme sau fond de ten) iar raspunsul il primesti pe loc.
abia dupa ce ai rezultatul cred ca ar fi bine sa iei decizii.
nu e de joaca cu pielea si mai ales cea a fetei. asta este parerea mea.
o zi buna si succes.

Tudose Florentina

acum 10 ani

Am avut si eu o probleme asemantoare cu a ta.
Iti recomanda sa cauti cremele cu ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree oil) de la Thursday Plantation. M-au scapat de acnee.
Acuma mai folosesc doar un sapun organic tot de la ei pentru excesul de sebum.

Tudose Florentina

acum 10 ani

Am avut si eu o probleme asemantoare cu a ta.
Iti recomanda sa cauti cremele cu ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree oil) de la Thursday Plantation. M-au scapat de acnee.
Acuma mai folosesc doar un sapun organic tot de la ei pentru excesul de sebum.

M

acum 10 ani

Tu spui sa isi dea cu ulei pe ten, cand defapt asta e probema, "ten gras"?
Mai bine foloseste tratamentul babesc, cu taratza inuiata in apa si se spala pe fatza, 10 minute nu mai putin... si bea ceai de salvie sau anghinarem nu mai mult de o cana pe zi, daca nu trece, poate sa aplice o budra simpla (nu daia cosmetic) .
sau niste ceaiuri detoxifiante, sa manance fructe ce contin vitamin C si legume gen castavete morcov, cruzi, Nu va recomand sa va dati cu toate traznailie pe fatza, ca asa va recomandat nustiu ce prietena...

Lavinia Andronache

acum 9 ani

Eu iti recomand produsele comentate de florentina, produsele naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Eu le folosesc si sunt tare multumita de ele. Iti recomand sa iti faci si tu un ritual de curatare. De exemplu eu folosesc dimineata si seara 3 produse de la firma asta:

Prima data o spuma naturala de spalat pe fata cu ulei 100% pur din arbore de ceai si apoi folosesc lotiune tonica naturala cu arbore de ceai si hamamelis.

Dupa cele 2 produse, spuma si lotiune, folosesc crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de macese si vitamina E.

La mine de cand am inceput folosesc aceste produse naturale, tenul meu e tare curat si problemele cu excesul de sebum-uleiul au disparut complet.

Corina

acum 8 ani

Eu am un ten super sensibil, se irita, se inroseste mereu si va zic din experienta mea de caut produse si remedii ca cel mai eficient tratament pe care l-am folosit sunt cateva produse naturale pentru ten sensibil de la Aubrey Organics.
Pentru mine aceste produse sunt wow, cele mai bune si va sfatuiesc sa le cautati. Sanatate