Ten cu probleme

Boli de piele

Postata de Roxana250108073 cu 12 ani in urma.

Lucrez intr-un laborator de tehnica dentara, si desi inainte mai imi aparea cate un cos 2, acum am mereu barbia si fruntea "marcata". Folosesc dimineata si seara un gel de curatare si lotiune tonica, chiar si crema hidratanta, de 2 ori pe saptamana masca de curatare in profunzime, dar nimic. si Port mereu masca. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Ati putea sa-mi dati un sfat, va rog? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Va demachiati seara? La un medic endocrinolog ati fost? Luati contraceptive?

Roxana

acum 12 ani

Da ma demachiez, la celelalte intrebari raspunsul e nu :). Nu am avut probleme pana acum, m-am angajat recent (2 luni)

Iuli

acum 12 ani

Am inteles. Poate ar fi indicat sa consultati un dermatolog. Nu stiu daca ar putea sa fie de la produsele folosite in cabinet. Poate dermatologul va elucideaza situatia.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa consultati un medic dermatolog, pentru a diferentia leziunile de o acnee vulgara (tratamentul în acnee este individualizat pentru fiecare pacient in funcţie de severitatea leziunilor de acnee numărul, tipul şi distribuţia leziunilor, potenţialul de a dezvolta cicatrici precoce), de o dermatita seboreica.
Produsele cosmetice de curatare pot agresa suplimentar un astfel de ten. Indicat ar fi utilizarea unor produse dermato-cosmetice.

Roxana Botescu

acum 9 ani

Eu de cand ma stiu am avut probleme cu tenul meu gras din cauza excesul de sebum. De cateva luni, am fost la doctor pentru ca nu se mai putea, imi apareau cosuri, puncte negre din cauza tenului si a excesului de sebum.
Doctorul mi-a dat pentru tenul meu un tratament de curatare cu o lotiune tonica naturala fara alcool, care contine ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) si hamamelis de la Thursday Plantation.
Inainte de lotiune tonica mi-a zis folosesc o spuma naturala de spalat de fata pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai, tot de la firma asta pentru o curatare buna a tenului.
Dupa cele 2 produse de curatare, ma dau tot de la firma asta la recomandarea doctorului cu Crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de măceșe si vitamina E.
Din cand am inceput tratamentul cu cele 2 produse de curatare a tenului, diferentele sunt vizibile. Tenul e mai curat iar cosuri sau puncte negre nu ai mai avut. Pentru mine sunt cele mai bune produse pe care le-am folosit vreodata.