Stafilococul alb

Boli de piele

Postata de Gabriela170123089 cu 13 ani in urma.

Se poate scapa de Stafilococul alb?

Raspunsuri (8)

floryny

acum 13 ani

Mergi la Institutul Cantacuzino si cere medicului de specialitate sa-ti faca un exudat faringian si poate vei scapa prin tratament.

mikmok

acum 13 ani

De ce boala suferi mai exact si cum ai depistat ca ai infectie cu stafilococ alb?

IonVasile

acum 13 ani

Da, se poate face antibiograma din secretie (depinde de zona unde este localizat stafilococul) si tratamentul se face tintit.

Gabriela170123089

acum 13 ani

Am fost la Inst.Cantacuzino si mi-a fost recoltata o secretie.In urma analizei mi s-a spus ca am stafilococul alb, dar nu stiu ce trebuie sa fac in continuare.Nu mi s-a dat si antibiograma.Trebuie sa merg la dermatolog?

IonVasile

acum 13 ani

In principiu, ar fi fost cazul sa soliciti sau sa primesti si o antibiograma. Dar mergi totusi la medicul dermatolog, probabil exista medicamente de electie care actioneaza asupra stafilococului auriu.

Gabriela170123089

acum 13 ani

Multumesc pt. raspunsurile promte.

rus ana

acum 13 ani

buna seara eu am fost internata si din analiza mi-a irsit ca am stafilococ alb si am facut trarament si tot mai am probleme ce sa fac?

derzsi zoltan

acum 8 ani

O infecție cu stafilococ al contactat pe vale sexuală.Doresc tratament.