Stafilococ ?

Boli de piele

Postata de MadalinaSimilie cu 8 ani in urma.

Buna seara, am de ceva timp in zona gatului, chiar sub obraz iesite cosuri, care le-am strans, le-am tratat cu miere, dar mi se tot extinde zona afectata si s-a intins de la un timp pana pe obraz (doar cateva cosuri, nu asa dese). As dori sa aflu daca aceasta boala se transmite...deoarece consider ca am facut (daca am aceasta boala) de la colega mea de camera (eu fiind studenta) care mi-a tot imprumutat oglinda , ea fiind bolnava de acest virus, confruntandu-se cu multe cosuri pe toata fata, iar astfel am atins oglinda iar ulterior imi atingeam fata si gatu. Doresc sa aflu aceste lucruri si ce medic specialist sa caut, pentru consultatie. Multumesc anticipat :).

Raspunsuri (1)

cristina454107614

acum 8 ani

Parerea mea este ca nu trebuie sa va ganditi la stafilococ. Cosurile s-au infectat, nu trebuia sa puneti miere de albine. Exista in farmacie atatea creme si pudre, cu antibiotic. Chiar si Bepanthen, Betadina, dezinfectante.