Stafilococ vs. Furuncul

Boli de piele

Postata de Lionell cu 13 ani in urma.

am o intrebare.. prin ce se deosebeste stafilococul de furuncul? mie imi apar de vreo 5-6 ani (precizez ca am 19) niste galme foarte dureroase la atingere , lucioase, am incercat sa sparg si ies din ele un lichid albicios..dupa care storc la maxim iar apoi curge sange...dupa alte 2-3 zile aceeasi galma se reface la loc cu acelasi lichid dar el singur tot nu se retrage, mentionez ca am o problema cu medicul de familie si nu pot merge sa iau trimitere la dermatolog, dar daca imi recomandati altceva , accept sfatul cu placere...va rog trimiteti-mi raspuns la [email protected] , Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Cautati o cale de a merge la dermatolog !
Pina ajungeti la acesta badijonati (ungeti) leziunea cu ''betadina'' de citeva ori pe zi.