Stafilococ coagulazo-pozitiv

Boli de piele

Postata de Liliana00 cu 12 ani in urma.

Buna ziua., am 47 ani si am fost operat de flegmon ischio-rectal la sfarsitul lunii sept.2011.Am urmat tratament cu metronidazol dupa o luna cand a recidivat.In cele din urma am facut si o antibiograma la secretie plaga unde a fost depistat stafilococ coagulazo-pozitiv( care este sensibil la cotrimoxazol,gentamicina,oxacilina,unasyn),mi-a fost recomandat tratament cu oxacilina.V a rog spuneti-mi ce sa fac sa ma pot vindeca mai repede., plaga nu s-a inchis complet nici acum. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Trebuie să rămâneţi sub observaţia medicului chirurg (recomandările medicului chirurg sunt cele care trebuiesc urmate)