Solarul sau nu ?

Boli de piele

Postata de Mariuca96 cu 9 ani in urma.

In luna mai am banchetul de clasa a 12-a si am hotarat cu o prietena sa ne ducem la solar sa ne bronzam putin ..Nu mai fusesem pana atunci ,si tipa de acolo mi-a spus sa stau 6 minute .Asa am facut,nimic curios.a doua zi pielea a inceput sa ma manance ingrozitor ,astazi este a 3-a zi si inca ma mananca rau .plus ca mi au aparut si niste pete in zona incheieturii ca si cum as fi supt pielea de acolo(nu stiu daca asta are vreo legatura cu solarul sau o fi alt motiv) .Oricum mancarimile ma deranjeaza rau ,imi vine sa ma scarpin incontinuu ,nu ma mananca decat partea de sus a corpului(abdomen-piept-spate) S-a mai intamplat cuiva treaba asta ?Un sfat ,va rog .Multumesc mult

Raspunsuri (2)

Dutescu Maria Dermatolog

acum 9 ani

Probabil aveti oalergie la ultra violete.V-ati expus brutal si prea multsi este necesar sa intrerupeti expunerea chiar la soare.Trebuie sa aplicati pefata gat decolteu crema fotoprotectoare50plus cand iesiti din casa.Ca tratamentlocal folositi crema elocom sau lop***ad,iar ca tableteclaritin 1 pe zi.

FreeStyle11

acum 9 ani

O sa-ti treaca, probabil ai o piele mai alba si mai sensibila, iar expunerea la solar ti-a cauzat un deranj.Nu te mai expune la solar o perioada, iar data viitoare spunei celei de acolo sa dea o intensitate mai mica, pt ca poti risca pe langa arsuri, mancarimi etc si cancer de piele, mai ales daca exista vreo alunita mai mare si bombata pe corp.Solarul asa nu e periculos, pt ca imita razele ultraviolete naturale, insa poate fi FOARTE PERICULOS daca este folosit in exces si mai ales de persoanele cu o piele sensibila si cu multe alunite.Vezi sa porti si protectie pt ochi, si pt asta e destul de rau.