scabie :(((

Boli de piele Scabie

Postata de Daniela1311 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Ieri am fost diagnosticata cu scabie in urma unui examen parazitologic, desi eruptia mi-a aparut in urma cu 2 saptamani, nu stiu nici acum din ce cauza. :( Pana acum am folosit crema Advantan pentru ca diagnosticul nu a fost corect, iar bubitele si petele s-au inmultit aproape pe tot corpul :(( De aseara, am inceput sa ne dam pe tot corpul, eu si familia mea, cu benzoat de benzil. Ei nu am nimic pe corp oricum. Dupa cele 3 seri cu benzoat, trebuie sa aplic crema triamcinolon pe zonele afectate si, de asemenea, trebuie sa iau pastilele borenar timp de 10 zile. Dupa aplicarea cremei, nu am simtit nimic, doar cateva furnicaturi si nu m-am mai scarpinat in timpul noptii, cum faceam in ultimul timp. Cam dupa cat timp ar trebui sa se vada primele imbunatatiri? Si trebuie sa stau numai in casa pe perioada tratamentului? Iar boala se poate lua si prin obiectele personale, sau doar prin haine si lenjerie de pat?Multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Daniela1311

acum 10 ani

Va rog mult sa-mi spuneti experientele si sfaturile voastre pentru ca sunt foarte speriata si stresata din cauza acestui lucru :(

Utilizator11545814602

acum 5 ani

Buna ziua! Imi puteti da mai multe detalii despre acel examen parazitologic, cum se face, ce se recolteaza etc.?