Scabie , greu mai scapi de o boala vindecabila!

Boli de piele Dezinfectare topica

Postata de Loreeen cu 10 ani in urma.

Buna ziua! de o luna si ceva am fost diagnosticata cu scabie. am urmat tratamentul, am facut si curatenie, tot ce trebuia facut si deja ma aflu la a 3a infestare. ma intreb de unde ma reinfestez? lenjeriile spalate la temperatura mare ( 60 de gr, cateodata 95 ) , hainele spalate la 60 de gr, aspirat, sters dulapuri, manere, clante, tot tot , inclusiv obiecte pe care am pus mana, de exemplu deodorantul, coada periei, etc. si multe obiecte de uz personal, toate sterse cu spirt! Chiar si telefonul l-am sters cu spirt! Am bagat in saci pernute si jucarii de plus(fara nici un insecticid), dupa cum am citit insecta moare dupa cateva zile fara gazda ! Dar, se pare, ca m-am infestat din nou. Avem si eu si familia. Insa la fiecare infestare apare doar pe un mebru al familiei, insa tratamentul il urmam cu totii!

Ma intreb oare, ma pot reinfesta daca, de exemplu, nu am dezinfectat un obiect de uz personal, precum o prinzatoare de par, sau un ruj, dau poate am pus mana pe o carte cat timp am fost bolnava, sau chiar telecomanda televizorului, si am uitat sa o dezinfectez, iar cand m-am tratat sa fi pus dinnou mana , si sa ma fi reinfestat din nou. este posibil asa ceva? Va rog sa ma ajutati, ajung la disperare!

Raspunsuri (61)

cauza este spirituala

acum 10 ani

buna, cauza este des una spirituala, asta explica de ce multi nu se contagiaza cu nimci desi sunt expusi la fel.
La scabie poate fi frica mai pronuntata de saracie sau ceva asemanator, gen griji mari materiale sau financiare..sau poate altceva. Exista asa ceva ?

Utilizator21581347669

acum 4 ani

cu nimic nu scapi de reinfestare! am incercat tot ce prescrie medicul! am scapat cu ceva banal! imi pulverizam tot corpul cu OTET 9 grade! ustura! de 2 ori pe zi dimi si seara. copii ii pulverizam toata pielea cu biter suedez original! lenjeria shimbata zilnic pusa in saci . 7 zile nu umblam! sterge pe jos si mobila telefonul....cu otet!

Utilizator11705685047

acum 2 luni

Buna ati reusit sa scapati de asa ceva va rog spuneti-mi sant disperata am contactat acest parazit nu mai stiu ce sa fac

MihaiGermania

acum 2 luni

Bună,
Da, am reusit sa scap. Desii datorita locului de munca ma tot infectez, pana acum de 3 ori în 2 ani.

Utilizator11705685047

acum 2 luni

Ma poti contacta te rog

Utilizator11714494861

acum o zi

Încercați perimetrina. Scăpați sigur în 2 saptamani

narhesusa

acum 10 ani

Din pacate in momentul in care unul dintre membrii familiei are scabie trebuie sa fie tratati toti (ceea ce ati si facut). Cateva sfarturi:
1. incepeti toti o data tratamentul, nu pe rand. Aceasta poate fi o cauza de reinfestare. Pentru ca daca unul face trat la cateva zile- o saptamana, cei care aproape finalizeaza tratamentul se reinfesteaza de la celalalt
2. cautati alte surse de infestare (gen animale de companie) si aplicati tratamentul necesar;
3. pernele, alte lucruri trebuie tinute 1 luna in saci, nu cateva zile pentru a putea scapa de parazit.

narhesusa

acum 10 ani

Am uitat sa va raspund la intrebare. Scabia se transmite prin contact interuman si obiecte de uz personal contaminate (ruj nu cred ca e posibil, insa clama de par da - ati dormit cu ea si a intrat in contact un lenjeria de pat). Urmati tratamentul prescris de medic, dezinfectati lenjeria, urmati o igiena personala riguroasa si veti vedea ca veti reusi. Un pic de atentie si precautie cu obiectele personale plus ce v-am spus mai sus.

Ana

acum 10 luni

Ba exact rujuri, creme, toate cosmeticele cu baza grasa. Este exact sursa lor de hrana!

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

VA VINDECATI 100% IN MOD SIGUR CU URMATORUL TRATAMENT: CUMPARATI BENZOAT DE BENZIL CREMA 25% MAI MULTE TUBURI SI VA UNGETI TOTI MEMBRII FAMILIEI NUMAI SEARA, 6 SERI LA RAND, PE TOT CORPUL AFARA DE FATA, PAR SI GAT. ZIUA A 3 A SI A 6 DE TRATAMENT LUATI TOATA LENJERIA DE PAT, CORP CARE E DE BUMBAC SI O FIERBETI LA CAZAN IN CLOCOT 20 MIN, FACETI BAIE SI TRECETI IN LENJERIE CURATA. TOT CE E DE MATERIAL SINTETIC DIN LENJERIE PUNETI IN SACI DE PLASTIC BINE STROPITI CU SOLUTIE INSECTICIDA SI O LASATI 1 LUNA DE ZILE DUPA CARE O SPALATI NORMAL. DEZINFECTANTELE NU AU NICIO VALOARE TERAPEUTICA.

Ana

acum 10 luni

Dl Doctor, ce pot face daca s-au mutat la nivelul fetei si pe scalp? M-au piscat de ochi, incearca sa intre in nari, in ureche. Este groaznic.
Toate regulile de igiena atat de draconice devin inutile cand scabia se plimba pe fata si pe cap.

Utilizator11705685047

acum 3 luni

Buna cu ce teai vindecat sant în aceasi sitoatie

Utilizator11705685047

acum 3 luni

Cu teai vindecat sant în aceasi sitoatie

dan

acum 10 ani

BENZOAT DE BENZIL - este normal ca dupa aplicare anumite parti ale corpului sa te usture insuportabil ? Ma refer aici la zona genitala si brate superioare.

Multumesc Anticipat pentru raspuns

daniela

acum 10 ani

Buna, Dan! Te-ai vindecat? Si eu sunt in aceeasi situatie acum, sunt in prima seara in care am aplicat benzoat de benzil. Deocamdata ma simt bine, nu ma ustura si nu ma mananca, deocamdata. Astept parerile pesoanelor care s-au mai confruntat cu problema asta... Multumesc! Sanatate tuturor!

lav

acum 10 ani

buna Daniela,te-ai vindecat?eu ma chinui de 2 luni aproape tot ma reinfestez e a 3 a oara,imi aduc aminte ca am probat haine in mall de acolo sigur sigur am luat sigur .. te rog spune-mi ce ai luat eu am luatbenzoat de benzil ma scapa dar iar fac,am pus in saci 1 saptamana cu insecticid tot am luat lenjerii noi haine degeaba

marius

acum 9 ani

toti spunem ce ar trebui sa facem dar nimeni nu spune ce a facut sa scape...va spun ce am facut eu!
- iti pregatesti 5 perechi de chiloti, 5 de sosete, 5 perechi de pantaloni, 5 tricouri, 5 plovere, 5 prosoape, 2-3 lenjerii de pat, 2 perechi de manusi de lana sau orice altceva dar nu de piele
- dezinfectezi cu benzoat de benzil toate obietele de uz cu care intri in contact in fiecare zi, chei, chei de la masina, volan, schimbator, telefon(sau fol altul pt cateva sapt) mouse, tastatura, capac de la wc sau iei altul si pui hartie cand te asezi pe el, clante de la usi, telecomanda TV etc
- 2 sapt faci baie in fiecare seara cu apa relativ fierbinte si te speli cu sapun cu sulf( nu dove, nu altceva)("insecta incepe sa se miste de la caldura) dupa fol benozat de benzil doar in locurile unde esti rosu dupa dush(ca acolo e "insecta") nu tot corpul si te imbraci in haine curate FIERTE INAINTE
- de fiecare data cand simti mancarimi te opresti din cea ce faci si te dai cu beanzoat
- bei cam 3-4 litri de apa pe zi pt ca benzoatul iti afecteaza ficatul iar sulful iti deshidrateaza f tare pielea
- in fiecare zi iti faci timp cam 2 ore sa fierbi toate hainele cu care ai intrat in contact in ultimele 24 de ore (lenjeria de pat cam la doua zile)
- foloseste manusile cat mai mult posibil ( in casa, la laptop, la tv, in masina)
- incearca sa eviti contactul fizic cu oricine sa nu ii infectezi si apoi sa te infectezi iar tu (am noroc ca locuiesc singur)
- in 15 zile mi-a trecut deja nu mai am nici o simptoma de 7 zile
- daca nu suporti mancarimea poti sa iei claritin dar atunci nu o sa mai simti cand si unde te mananca ca sa te dai cu beanzoat

SPOR!

Aida maria theodorescu

acum un an

15 zile ? Eu fac tratament de 1 an si ceva.. fierb... la 95 ° 3 zile dau cu creme cu benzoat si unguent cu sulf folosesc săpun de sulf.. .. soluția cu benzoat. Am schimbat Pina si salteua. CE SA MAI FAC???? De 1 an si ceva.. încontinuu.

Bianka

acum un an

Buna Andalucía as dori sa stiu daca in final te-ai vindecat,din pasate ma lupt cu boala asta de 6 luni,din pasate trece si reapare la 2 luni iar poate cunosti vreun tratament minune

Maya

acum un an

Buna ziua,dar vaccinul l ati facut?

Pag 1 din 4