Scabie + Benzoat de benzil

Boli de piele

Postata de Dumitru1114622 cu 15 ani in urma.

Am fost diagnostic cu scabie acum 2 zile , bubite am foarte putin si m-i s-a spus sa folosesc benzoat de benzil 25%..dar am o intrebare in legatura cu administrarea acestuia..
Pe prospect scrie ca se spala corpul cu apa si sapun si se usuca cu un prosop moale , dupa care se aplica crema pe toate suprafata corpului..simultan 3 zile la rand in fiecare seara , si dupa aplicarea cremei sa fie folosita lenjerie curata deparazitata etc..Si pe un anumit forum am gasit:
Citez: " Mai trebuie sa mentionez faptul ca tratamentul cu Benzoat (numai pentru adulti) se face CEL PUTIN 3 seri la rand, FARA a se face baie in acest timp si FARA a schimba lenjeria de pat si de corp decat DUPA terminarea tratamentului!"
Deci pana la urma 1. fac dus in fiecare seara dupa care aplic crema si schimb lenjeria
2. Nu fac dush 3 zile , nu schimb lenjeria 3 zile si aplic crema in fiecare noapte ?
Un rasp. cat mai rapid ar fi binevit :)
Multumesc.

Raspunsuri (14)

Dorina6899908

acum 15 ani

Eu as proceda cum scrie in prospectul medicamentului,cred ca este mai avizat decat parerea cuiva de pe forum.Sanatate!

Dumitru1114622

acum 15 ani

Poi asa am procedat pana acum...
Acea parere defapt era un sfat..si era a unui medic..in fine..sa vedem si alte rsp , :)

Dumitru1114622

acum 15 ani

Dupa tratametul cu benzoat de benzil cum stii ca a murit parazitul ? bubele se fac altcumva sau cum ?

alin58

acum 15 ani

Trebuie sa respecti normele de igiena cum scrie pe prospect. Schimbarea lenjeriei de pat si de corp ca si fierberea ei e foarte importanta. Dupa tratament astepti 2 saptamani. Daca nu mai apar bube noi, ai scapat. Mancarimea va ramane o perioada de timp. Daca dupa 2 saptamani apare din nou va trebui sa folosesti alt produs.
Incearca si Claritine, te mai scapa de senzatia de mancarime.

dunel elena

acum 13 ani

buna am si eu o intrebare ptr dumitrupe diagnostic scria scabie k si am fost azi la dermatologie si tot asa mia zis k am scabie dar pe diagnostic scrie altceva mia dat solutie k benzoat d benzil sa ma dau 5 zile la rand.la diagnostic mia scris k am prungo acovian sau ceva d genu k niki nu se intelege bn.ast rasp.sanatate multa

Alexandra

acum 11 ani

salut...Am avut si eu scabie si nu trebuie sa faci dush 3 zile la rand nu-ti schimbi lenjeria de pat decat dupa 3 zile si nici cea de corp...si dupa aceea te poti da cu unguent ADVANTAN unde ai arsuri si TINCTURA CASTELLANI pentru bubite rosii....

andrei

acum 11 ani

Nu mai folositi p***aa asta. Folositi Scabex si nu veti sta cu lunile plini de raie si nici nu va veti distruge pielea.

ana

acum 10 ani

Buna,cum se utilizeaza corect emulsia benzil benzoat de 20% ?

Nu scabex

acum 9 ani

Scabex, trebuie sa stiti ca acesta contine permetrin. Utilizarea acestui component este interzis prin decizie a UE, inca din 2003, fiind cancerigen.

Utilizator11532577019

acum 5 ani

Unde ai citit tu asa ceva??? adresa_web_filtrata /factsheets/PermGen.html.......Dacă știi un engleza
Permethrin was classified by the International Agency for Research on Cancer (IARC) as "not classifiable as to its carcinogenicity to humans" in 1991

Rubin

acum 8 ani

Pancevo

Rubin

acum 8 ani

Pancevo

Rubin

acum 8 ani

Cum se procedeaza am un sapun un sampon si o crema benzon care ziceti voiii plisszz help cum trm mama mia trm in strainatate de cate ori trb sa fac baie sa aplic crema si cate zile trb sa intretin tratamentul??

No name

acum 2 luni

Buna seara? A reusit sa scape cineva de scabie? De 5
Luni ma lupt cu asa ceva si nu inteleg unde gresesc! M am dat 3 seri la rand cu benzenol ,am spalat tot la 90 de grade ,calcat,dat cu insecticid pe tesatura si tot am! Dupa tratament nu sa ameliorat deloc mancarimea si chiar ma mananca si scalpul? Ce trebuie sa fac mai exact? Acum am comandat parasites cu peritinina !