sal

Boli de piele

Postata de turki cu 14 ani in urma.

stie cineva un tratament eficace pt scabie raie am incercat crema hidrocortizon fluocinolon violet de gentiana de 3 luni nu scap de aceasta boala

Raspunsuri (14)

Adrienne

acum 14 ani

Ai folosit un unguient pe baza de sulf ? Lenjeria de corp, de pat, hainele trebuiesc dezinfectate prin fierbere,plus ca toti membrii familiei ar trebui sa ia aceste masuri.

raluca

acum 14 ani

Citat:
stie cineva un tratament eficace pt scabie raie am incercat crema hidrocortizon fluocinolon violet de gentiana de 3 luni nu scap de aceasta boala

Buna,
Trebuie sa mergi neaparat la medicul dermatolog, doar el iti poate prescrie o reteta prin care te vei vindeca. Eu am auzit ca iti poti cumpara de la farmacie benzoat de benzil sau piretroizii, vechile preparate pe baza de sulf, hexaclorciclohexan.
O atentie deosebita, asa cum ti-a spus si Kay, trebuie acordata dezinsectiei lenjeriei de pat si de corp! Lenjeria care permite prelucrarea prin fierbere, trebuie fiarta!Dar nu-ti fie jena, mergi la un dermatolog si cu siguranta de vei vindeca. Multa sanatate!!!!

ramona433

acum 14 ani

folositi unguentul scabex trei zile la rand fara sa faceti baie in aceste trei zile si cu siguranta veti scapa. acest unguent il gasiti in orice farmacie

Maria

acum 14 ani

Este f bun sfatul Ramonei sa folositi Scabex dar tb sa stiti ca zilnic lenjeria intima si cea de pat a fiecarui membru al familiei sa fie schimbata si spalata.Igiena este importanta si in 2-3 sapt. scapati de,,chin''.

Dr. Dermato

acum 14 ani

Se recomanda benzoat de benzil 25% sau Scabex. Foarte important este sa NU utilizati hidrocortizon sau flucinolon, pentru ca aceste preparate agraveaza afectiunea.

sorin

acum 12 ani

ceao
mie mi-a trecut cu benzoat de benzil

Monica

acum 11 ani

Am înţeles că infuzia de cimbrişor e deosebit de eficientă (pentru uz extern, nu pentru băut) pentru scabie...

oana

acum 10 ani

balsamul de peru are efect. la farmacie va poate recomanda un medicament mai bun, ar fi indicata o vizita la dermatolog si tratament pentru toata familia.

Rody

acum 8 ani

Buna,,se gaseste in farmacie,,,o crema speciale pentru problema DV.

Meri

acum 2 ani

FUCIDIN unguent

Lăcătuș kristina

acum un an

Bună seara am scabie de vreo 2 luni am avut 10% și etc dar nu scap de scabia asta și micuța mea doarme lângă mine un tratament cu niște antibiotice nu știu vreau sa scap doar pentru micuța mea ca doarme lângă mine

Utilizator11705685047

acum 2 luni

Buna ati reusit sa scapati de aceasta boala si daca da cum ma lupt de trei luni si cu bube pe mine si nu scap

Utilizator11705685047

acum 2 luni

Ai reusit sa te tratez te rog spune-mi sant disperata de trei luni ma lupt cu boala si cu bube care mai trec

Utilizator11705685047

acum o luna

Buna ma poate ajuta si pe mine cineva am scabie de 3 luni am bube pe abdomen si zona genitala nu stiu cum am putut contacta asa ceva am folosit mai multe tratamente dar bubele se usuca si se fac înapoi ce pot sa mai iau sant disperata mi-a distrus si zona genitala