rubeola

Boli de piele

Postata de Gni91 cu 12 ani in urma.

am rubeola de vineri seara, inainte cu 4 ore sa se vada eruptia am facut dus si maine se fac 7 zile de cand stau in casa..pot sa ies afara si imi pot face dus maine? multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rubeola este contagioasa 7 zile dupa aparitia eruptiei. Esential este sa nu intrati in contact cu persoane susceptibile de infectie, precum copii, gravide, varstnici.

Gni91

acum 12 ani

Dar pot sa ies afara si sa fac baie, adica e ok?

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

daca faceti dus maine nu iesiti din casa chiar mai multe zile de acum incolo(3-4 zile) deoarece imunitatea este scazuta de orice boala virotica, inclusiv rubeola; daca intr-adevar aveti rubeola care apartine de boli infectioase si mai putin de dermatologie