rosu in jurul nasului,piele uscata care se cojeste,,si mancarime

Boli de piele

Postata de laura-viorica cu 10 ani in urma.

buna dimineata,de ceva vreme am in jurul nasului rosu cu piele uscata care se cojeste ,mancarimi iar uneori si usturime am incercat sa ma dau pe fata cu creme hidratante ,degeaba imi dispare si apare iar ,acum de cateva zile sa agravat si se extinde .Ce imi recomandati?

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

ca tratament local se recomanda sa dati in fiecare seara, alternativ, Nizoral crema, Skinoren si ca tratament general un regim alimentar strict fara e-uri(aditivi chimici alimentari), fara piper, mustar, condimente, iar ceapa si usturoiul nu direct in gura sau in salate, ci fierte in mancare. Evitati dulciurile concentrate si grasimile animale.

laura-viorica

acum 10 ani

multumesc pentru raspuns,dar cat timp trebuie sa tin acest regim?am omis sa va zic ca eu am lucrat catva ani la incaltaminte unde era toxic mediu chiar daca nu lucram eu cu substanta toxica si in alt loc unde am lucrat cu piese imbibate in vaselina ,aveam manusi .Am vazut ca atunci cand sunt stresata pentru ceva atunci mi se vede mai rau .

laura-viorica

acum 10 ani

si cu ,care din cele 2 ma dau ?skinoren am luat gel dar la farmacie mia zis ca e si crema si vreau sa stiu daca am voie sa stau la soare