roseata pe frunte

Boli de piele

Postata de Cristian1989 cu 12 ani in urma.

buna ziua. Ma numesc Cristi si am o iritatie pe frunte care consta intr-o roseata si pielea foarte aspra (doar zona rosie) + descuamarea pieli. nu stiu daca poate fi vorba de dermatita seboreica, din cate am inteles ea nu se manifesta asa. Mentionez ca am folosti nizoral...apoi a urmat roseata. Sa fie vre-o reactie alergica la crema nizoral??
Multumesc.O zi buna!

Raspunsuri (2)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

cel mai bine este o consultatie la un medic dermatolog deoarece pot intra in discutie mai multe boli: seboreide ale fetei, micoza cutanata, nev vascular etc; daca se asociaza cu matreata sau par gras este probabil sa fie vorba de o seboreida care se poate trata si cu alt medicament inafara de nizoral

Cristian1989

acum 12 ani

da imi apara scuame si in par, mai accentuate la delimitarea dintre scalp si frunte, si am parul gras. inseamna ca roseata am dobandit-o dupa ce am folosit nizoral. mi-ati putea recomanda ce sa iau?
Va multumesc pt raspuns!