roseata in zona genitala

Boli de piele

Postata de Gabriela9239310 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
In urma unor epilari inghinale cu o crema din comert, pielea cu par din zona labiilor s-a inrosit. Aspectul de rosu-inchis este permanent, iar dupa cca o luna pielea s-a descuamat, dedesupt pastrandu-si culoarea de rosu-inchis, contrastand cu restul pielii din zona genitala. Daca din greseala ma scarpin, simt nevoia sa continui vreo 30 secunde, se intensifica pruritul care altfel nu ma deranjeaza. Nu ma deranjeaza nici aspectul, dar mi-e teama sa nu fie ceva care sa se agraveze. Mentionez ca utima data cand am utilizat crema, m-a usturat putin pielea atunci cand m-am clatit cu apa, probabil ca am facut exces de crema sau am tinut-o prea mult. Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

pot exista mai multe remedii in funce de cauza probabila: sunteti o persoan cu antecedente de alergie si atunci pute''i utiliza unguent hidrocoztizon la 12 ore sau indiferent de cauza va pute''i unge cu crema nivea la 12 ore