psoriazisu si sarcina

Boli de piele

Postata de rosaura83 cu 14 ani in urma.

am psoriazis de 12 ani. exista sanse ca copilul meu sa se nasca cu aceasi boala?

Raspunsuri (7)

angelica81

acum 14 ani

Din cate stiu eu psoriazisul face parte din categoria bolilor autoimune,care sunt familiare nu ereditare,asta inseamna ca este posibil ca ,copilul sa dezvolte boala dar nu este sigur ca o va avea,depinde foate mult de sistemul imunitar al fiecaruia.Si eu am o boala autoimuna f. grava fara a avea rude de gradul 1 cu aceasta maladie.Depinde foarte mult si de mostenirea genetica a fiecaruia.Multa sanatate

jack

acum 14 ani

psoriazisul, chiar daca este o boala ereditara poate aparea la a 3 sau 4 generatii mai tarziu. Eu am psoriazis din 93 am doi copii de 11 respectiv 4 anisori si nu au asa ceva desi pe timpul sarcinilor boala s-a ascuns total si imi era foarte frica, spaima afost teribila, primul lucru pe care l-am intrebat dupa ce am nascut a fost "are ceva copilul pe piele?". Nu au nici acum nimic sper s-a le fereasca Dumnezeu de asa ceva in continuare. Multa sanatate.

rosaura83

acum 14 ani

la mine psoriazisul sa agravat pe perioada sarcinii dar sper ca nu voi naste bebele cu asa ceva. multumesc pentru raspuns. m-ai linistit cumva sufleteste.

luciana

acum 13 ani

buna..eu am psoriasis de 4 ani ce as pute sa fac nu imi trece m-am dat cu toate cremele posibile ...as vrea sa stiu psoriazisu ar pute fi un cancer de piele???astept raspunsul ...multumesc

rosaura83

acum 13 ani

eu alaptez si ma dau cu ulei de masline deoarece nu am voie alt tratament. am o saptamana de cand il folosesc si parca se vede ceva...din cate stiu eu psoriazisul netratat poate duce la cancer de piele.

alinutza

acum 12 ani

eu am fost diagnosticata cu psoriazis dar doctorul dermato mi''''a zis ca nu e contagios pt bebe ,acum urmeaza sa mer la altul astept sa vad ce zice

monica

acum 11 ani

eu am psoriazis 26 ani copii mei nu au dar sa il ti pe linea normala e geru tr sa fi calm si sa icerci sa maninci cit mai sanatos tutunul afecteaza cel mai mult va doersc multa forta cei ce aveti aceasta problema.