probleme la nivelul scalpului

Boli de piele

Postata de mandyc93 cu 14 ani in urma.

Salut.De ceva timp mia aparut o umflatura dureroasa sub pielea capului,care , in timp sa marit iar zona a ramas fara par si mai mult cosuri sub pile.Am fost la un dermato,si mia zis ca am foliculita,iar acea umflatura defenise un chist sebaceu,p care l''am operat.Problema este k ink ma doare,si continua sa formeze un lichid alb-galbui..iar un urma cu 3zile,simt cum s foarma o alta umflatura tot sub pielea capului.Medicului tot mia recomandat sa''l operez,dar ma ingrijorez dc tot imi apar,adik il operez si p asta,dar dak dupa un timp apare altu?Exista vreun tratament,niste medote naturiste d a oprii aparitia acestor chisturi.? Am inteles k BLUE CAP (capsule) ar fi bune.... C imi recomandati sa fac?

Raspunsuri (3)

icca

acum 14 ani

Am avut si eu asa ceva, dar nu a mai aparut cand am schimbat samponul. Era f. dureroasa si mare umflatura. Din cauza vechiului sampon scalpul producea sebum in exces.

adi

acum 14 ani

incearca argila de la farmec. o gasesesti la naturiste, farmacii, billa la pliculete, nu conteaza de care: pentru baut sau pentru cosmetica si pudreaza scalpul - se recomnda parul cat mai scurt. si sampon medicinal de la tis.
la mine a avut un efect fantastic: am avut capul plin si in scurt timp s-au redus fff mult.
rau nu are ce sa-ti faca.
sanatate

Adrian

acum 7 ani

Salut, ai reușit sa scapi de coșurile din cap ? Aceeași problema o am si eu, nici nu pot pune capul pe perna asa ma doare, si am si chistul acela, încă nu l-am operat , dar urmează, sper sa aud vesti bune de la tine, sănătate !