Pot lua scabie de la pisică?

Boli de piele

Postata de Utilizator11597672313 cu 3 ani in urma.

Bună ziua! Acum 2 săptămâni am primit o pisică cadou, ulterior am aflat la veterinar ca are scabie pentru ca începuse sa ii se decojeasca pielea de pe burta cu tot cu blană. Veterinarul a zis sa intru cât mai puțin în contact cu ea și sa ma spăl bine pe mâini. Oare este suficient? Tot am mâncărimi, poate este și autosugestia având în vedere situația. Din câte am înțeles sunt tipuri diferite de scabie pentru oameni și animale,dar nu pot sa nu îmi fac griji, deja ma gândesc constant la asta și sunt la un pas sa dau pisica afară. Pot sa iau scabie de la pisica? Va rog îmi puteți da mai multe detalii referitoare la această problemă? Deja nu mai suport situația, astăzi am plâns aproape toată ziua.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/totul-despre-scabie-raie_17255