Poate sa îmi zică cineva ce am, am fost la piscina și in aceea zi a început sa ma usture pielea ?

Boli de piele

Postata de George cu 2 luni in urma.

In aceea zi a început sa ma usture pielea și sa se cojeasca si sa fie foarte uscata m am dat cu crema gălbenele si ma ustura si mai tare știe cineva ce este?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Se pare ca ai o reactie alergica sau o iritatie a pielii, care poate fi cauzata de chimicalele din apa piscinei sau de expunerea prelungita la soare. De asemenea, poate fi si o infectie fungica numita tinea, care este comuna in zonele publice umede. Daca problema persista sau se agraveaza, ar trebui sa consulti un medic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/boli-ce-pot-fi-luate-de-la-piscina_16834