pitiriazis

Boli de piele

Postata de mina2809 cu 13 ani in urma.

daca am pitiriazis pot sa merg la solar?

Raspunsuri (9)

elena, Iasi

acum 13 ani

Am vazut pe net ca sunt mai multe forme de pitiriazis( alb, versicolor, roz). Se poate trata cu medicamente. Am inteles ca poti face plaja, dar cu creme de protectie. Cauta si tu pe Google, sunt multe articole, forumuri de discutii, sfaturi, tratamente. Succes.

pisi

acum 13 ani

foloseste samponul Nizoral si crema Nizoral,timp de 10 zile spalate cu sampon,lasa-l pe piele 10 minute si clateste-te,apoi date cu crema de Nizoral tot 10 zile,efectele se vad dupa o luna,eu am scapat de ciuperca,in timpul tratamentului foloseste numai tricouride bumbac100%,succes.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Solarul nu prea este sanatos nici in mod normal, daraminte daca ai o boala de piele... Mie, personal mi-e teama exact din acest motiv sa merg la solar sau sa fac baie in piscine, la strand: mi-e teama de boli de piele...

oana

acum 13 ani

sora mea are ceva in genul pitiriazisului...

oana

acum 13 ani

ce este aceasta boala????

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

pitiriazis versicolor este o ciupercuta ce afecteaza doar pielea,nu da complicatii,doar prejudicii estetice si uneori un disconfort(prurit=mancarime in special daca transpiri).are tratament eficient,doar sa fii perseverent. mai sus pisi a postat un exemplu corect de tratament(exista si altele,dar cel descris e f.eficient si accesibil).solarul si expunerea la soare poate accentua diferenta de pigmentatie.urmeaza tratamentul o luna pentru a fi sigur ca ai scapat de ea,spala bine(fierbe,daca se poate) hainele de corp(care sa nu fie nici din greseala sintetice).sanatate!

andreea

acum 13 ani

am si eu o intrebare: daca m-am operat de apendicita pot sa merg la solar ( m-am operat aproape un an )? Cineva mi-a zis ca nu este bine .. in schimb eu nu cred ca are vreo legatura..

larisa

acum 13 ani

si eu ma confrunt cu aceasta boala din pacate..:( si din aceasta cauza imi e si foarte greu sa ma duc la strand sau undeva la apa...mi s`a prescris un tratament deloc eficient ...iar acum nu stiu ce sa mai fac ,voi incerca cu nizoral pt ca am vazut foarte multe persoane la care a avut efect .
intrebarea mea este daca ma voi trata iar petele dispat vor inseamna ca sunt tratata iar boala nu imi va aparea anul urmator ??
oare solarul afecteaza??

Anca

acum 13 ani

Deci, am boala pitiriazis, si mi`au trecut bubitele de pe corp,inainte de cele 6-8 saptamani.mi s-a spus ca pe timpul desfasurarii bolii nu am voie sa fac baie,pt ca se irita bubitele .dar daca mi-au disparut am voie?Va multumesc !