Pitiriazis versicolor

Boli de piele

Postata de robbie05 cu 10 ani in urma.

Azi am inceput si eu tratamentul pentru pitiriazis versicolor si as dori sa stiu..cand sa incep sa imi calc toate hainele cu fierul de calcat? Tot de azi? Si daca da..trebuie sa fac asta zilnic pana imi dispare complet de pe corp? Inca ceva: tratamentul meu consta intr-un sampon.Trebuie sa ma dau cu el doar in zonele afectate sau pe tot corpul inclusiv pe cap? Multumesc anticipat!!

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

samponul e un sapun care nu poate fi utilizat decat ca un tratament adjuvant; pt. pitiriazisul verzicolor, ca tratament se recomanda folosirea unor creme de tip nizoral crema sau clotrimazol crema la 12 ore timp de 6 saptamani pe tot trunchiul, regiunea gatului si partea inferioara a regiunii faciale dupa care se schimba si se fierbe rufaria de corp si de pat.

Mirela

acum 9 ani

Travocort crema este recomandata pentru pitiriazis versicolor?
Multumesc anticipat!

Adi

acum 8 ani

Cea mai buna crema pentru pitiriazis versicolor se numeste BLUE cap este scumpa dar merita