pitiriazis versicolor

Boli de piele Orbicular

Postata de tybynav cu 16 ani in urma.

buna!am si eu nevoie de putin ajutor.dupa ce mi-au aparut niste pete maronii sub sani(pe zone foarte intinse)am mers la medicul dermatolog si am fost diagnosticata cu pitiriazis versicolor.Nu mi s-a explicat in ce consta acest diagnostic,insa mi s-a prescris Lomexin crema. Pe forum am vazut ca pacientii au folosit alte tratamente.Ce sa fac?
Multumesc!

Raspunsuri (3)

Madalina13168340

acum 15 ani

Mie mi-au aparut prima oara acum vreo 15 ani pe spate sus,apoi spre mijloc,de ceva timp sub sani,iar acum s-au extins spre gat.Ieri am fost la dermatolog care mi-a pus acelasi diagnostic,mi-a dat OMICRAL,2 pastile pe zi,timp de 7 zile si NIZAN FORTE SAMPON,pentru spalat dupa dus,de 3 ori pe sapt.timp de 2 luni.Mi-a spus sa port numai tricouri albe din bumbac spalate,apoi fierte si calcate pe dos,la fel si prosoapele,nimic sintetic.Mai stie altcineva si alte recomandari?va multumesc

celia

acum 14 ani

sotul meu a folosit clotrimazol solutie si a avut efect imediat.problema e ca vor mai aparea..dermatologul ne-a spus ca pot aparea in diferite conditii de stres sau cand organismul are o imunitate mai sp***a..

ana

acum 12 ani

Eu am avut asa ceva prima data acum vreo 10 ani. Am folosit CLOTRIMAZOL si mi-a trecut,dar vreo 3 ani dupa, in fiecare primavara-vara, am observat ca iar imi apareau. De vreo 7 ani nu am mai avut nimic, pana acum vreo 2 saptamani. Mi-am luat Clotrimazol si am inceput tratamentul.