pitiriazis rozat

Boli de piele

Postata de irina43127973 cu 10 ani in urma.

la gravide se poate face o forma agravata a bolii? adica sa existe pete mai mari si o multime de alte pete mici si rosii?

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 10 ani

Bine ar fi sa mergeti la un consult dermatologic; pitiriazisul rozat are mai multe forme.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

pitiriazisul rozat este un termen ambiguu din pct de vedere dermatologic deoarece poatev exista forma de pitiriazis rozat Gilbert care se vindeca spontan in 6 saptamani, dar pot exista si forme de pitiriazis rozat in cadrul pitiriazisului verzicolor ce este o afectiune diferita de prima fiind produsa de un microorganism; prin urmare mergeti la un consult dermatologic direct.