Pitiriazis rozat

Boli de piele

Postata de EstherCriss cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Acum trei zile fetitei mele de 7 ani i-au aparut pe piept doua pete rosiatice de marimea unei monede de 10 bani,in acelasi timp i-au aparut cate una pe brate,pe gat si pe spate.Roseata acum a disparut,petele devenind usor maronii,mai pronuntate pe margine.Aceleasi simptome le-a avut si in urma cu un an insa numai pe brate.Am consultat 2 dermatologi si am urmat tratamentele cu:Clo-Ekarzin 7 zile, TAFICEN-14 zile..Fara nici un rezultat..Apoi a fost diagnosticata cu dermatita si am facut tratament cu LOp***aD.Zona de pe brate a ramas depigmentata. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu un tratament naturist daca se poate.

Raspunsuri (1)

pufoasa

acum 12 ani

Buna,

La fel am fost diagnosticata si eu, mi-a zis ca tine aceste pete pana la 8 sapt, in primele 3 sapt am avut f multe, acum sunt in a 5 sapt, inca le mai am,nu mai sunt asa de multe si asa de mari. Mi-a recomandat sa nu mananc ciocolata, sa nu beau alcool, si sa nu fac baie f des, sa fac cat mai rar. Mi-a dat 14 zile sa iau Aierus si sa ma dau 10 zile cu o crema Elocom. Aaa si mi-a zis ca e bine daca stau la soare cu petele, ca trec mai repede.
Arata f urat....abia astept sa imi treaca si mie.....aici e nevoie de rabdare......