Pitiriazis in sarcina

Boli de piele

Postata de GAGI cu 13 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti ce unguent pot folosi deoarece sunt in saptamana 31 de sarcina.
Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
intradevar dupa cum ati intuit, in sarcina nu se pot folosi orice medicamente (multa lume inca nu stie acest lucru si se comit mari greseli).
intrebarea este ce fel de pitiriazis aveti, deoarece tratamentul este diferit in functie de tip, spre exemplu exista pitiriazis versicolor care este dat de o ciuperca, si se trateaza de exemplu cu o crema numita Clotrimazol timp de 1-3 saptamani (nu se foloseste in primul trimestru de sarcina dar ac***a in vedere ca sunteti in saptamana 31, nu este nici o problema) plus fierberea hainelor sau calcarea acestora cu temperatura cat mai mare si aburi(va puteti reinsamanta de la propriile haine chiar daca le spalati normal). aceasta boala este mai in detaliu explicata tot pe acest site aici: //sfatulmedicului.ro/Pitiriazis/pitiriazisul-versicolor-generalitati_1344
dar exista si pitiriazis rozat care este diferit de primul, are o cauza necunoscuta, si poate dispare de la sine in 1-2 luni sau cu tratament cu creme cu corticosteroizi. si aceasta problema este mai pe larg discutata pe sfatulmedicului.ro, aici: //sfatulmedicului.ro/Pitiriazis/pitiriazisul-rozat_1363
oricum nu ar trebui sa va ingrijorati prea mult, deoarece in afara de aspectul neplacut, aceasta boala nu va va afecta copilul, ceea ce este cel mai important.

va urez o seara buna

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Puteti folosi Clotrimazol sau Ketoconazol (crema) aplicat de 2 ori pe zi 2-3 luni, sau cel putin 2-3 saptamini dupa disparitia aparenta a ''petelor''. Aplicarea se va face pe toata suprafata leziunilor depasind conturul.
075dermato

ilinca

acum 12 ani

Buna, sunt in a 8-a saptamana de sarcina, de 2 saptamani mi-au aparut si mie mete rosii pe burta, apoi pe spate. De 2 zile incep sa dispara, nu mai sunt asa de rosii, s-a format ca o coaja. Am fost la Dermatologie, mi-au confirmat ca este vorba despre pitiriazis rozat. Deci, se pare ca poate sa dispara chiar mai repede.

Utilizator11559383083

acum 4 ani

Pentru pitiriazis versicolor face minuni unguentul cu sulf. Păcat ca in sarcina e contraindicat.si eu ma confrunt cu aceasta ciuperci, am 18 saptamani de sarcina si nu stiu vrei remediu aplicabil în sarcina