Pistrui si pete maronii

Boli de piele

Postata de NYKY 54 cu 8 ani in urma.

Buna ziua Stimata DOAMNA. Am mare rugaminte sa-mi dati un sfat: de ani de zile ma confrunt cu pete si pistrui la baza membrelor inferioare,chiar daca am folosit, foarte multe tipuri de alifii si unguente.Mai mult acum sa intins si pe fata mancarimea, care ami afecteaza ochii prin mincarimi si uscarea pieli. Ma deranjeaza foarte mult la vedere. Nu mai stiu cu ce solutie sa dau sa scap de mizeria aceasta. Momentan folosesc DERMOVAT UNGUENT.
CU TOATA CONSIDERATIA.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

In primul rand, va recomand sa consultati un dermatolog, care poate diagnostica cu exactitate problema dumneavoastra. Petele si pistruii pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv expunerea la soare, imbatranirea si anumite conditii de sanatate. De asemenea, mancarimea si uscarea pielii ar putea fi semne ale unei alergii sau afectiuni dermatologice cum ar fi eczema sau psoriazis.

Dermovat Unguent este un tratament topic cu corticosteroid folosit pentru a reduce inflamatia pielii. Este eficace pentru multe tipuri de eruptii cutanate, dar trebuie utilizat doar sub indrumarea directa a unui medic, deoarece utilizarea pe termen lung poate cauza efecte secundare.

In plus, ar putea fi util sa purtati haine de protectie si sa aplicati crema cu protectie solara atunci cand iesiti in soare pentru a va proteja pielea. De asemenea, asigurati-va ca aveti o dieta buna si consumati multa apa, deoarece hidratarea adecvata poate ajuta la mentinerea sanatatii pielii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Frumusete-si-intretinere/pistruii-cum-apar-si-cum-poti-atenua-aspectul_16833
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/noile-recomandari-pentru-utilizarea-cremelor-de-protectie-solara-ce-nu-a_17791
https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/petele-pe-piele-pot-indica-diferite-afectiuni_20152