Pierderea unghiilor

Boli de piele Onicomicoza

Postata de Attila63 cu 13 ani in urma.

Bună ziua! Am și eu o problemă. Aproape de un an a început să devină sub unghie alb, mai bine zis se despart unghiile de piele. Dacă îmi permiteți, v-as da un link cu o poză făcută despre mâinile mele: http://img838.imageshack.us/img838/4/p1140785z.jpg . As dori să menționez că am diabet și am fost diagnosticat cu psoriazis. Am 47 de ani şi sunt bărbat. Momentan folosesc crema Terbisil, dar după cum se vede şi pe poză, nu dă rezultate. Am fost la medic şi mi-au zic că psoriazisul ar fi de vină. Mă puteţi ajuta, vă rog? Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Este vorba de o onicomicoza, o ciuperca la nivelul unghiilor. Adresati-va cat mai repede unui (alt) medic dermatolog. Pe langa ca este extrem de inestetic, ciuperca poate fi si contagioasa.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Prezenta sau absenta infectiei micotice o poate face doar laboratorul prin analiza numita ''examen micologic'' la unghia afectata.
Diagnosticul clinic (cu ochiul :-) ) nu poate face diferenta corecta intre o onicomicoza sau o onicodistrofie (ce poate fi cauzata de psoriazis de exemplu dar si de alte cauze).
Atentie - in nici un caz un tratament topic (alifie, solutie, etc. :-) ) nu va rezolva o onicomicoza. Tratamentul pentru onicomicoza este eficient doar pe cale generala (pastile) cu medicamente antimicotice.
075dermato -- Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin