piele uscata la bebelus

Boli de piele

Postata de roxanne^^ cu 14 ani in urma.

baietelul meu de 5 luni prezinta portiuni de piele uscata in zona picioarelor, si cred ca se extinde si pe burtica . Ce masuri sa iau in acest sens?

Raspunsuri (4)

Dr. Dermato

acum 14 ani

Este foarte posibil sa fie vorba despre o dermatita datorata scutecului, in cazul in care tegumentele din zona respectiva sunt si rosii; daca pielea nu este rosie in zona respectiva, puteti aplica orice emolient pentru bebelusi.

anca

acum 14 ani

incearca sa folosesti putina vaselina de la farmacie pt ca ajuta si ingrasa pielea fara sa irite
succes

robert7291

acum 14 ani

lasa vaselina pentru masini si da-l cu bepanthene, nu mai folosi talc si fa-ti o programre si la un pediatru, daca problema persista

roxana

acum 9 ani

Eu am avut probleme cu pielea uscata mai ales pe picioare si maini si am inceput sa folosesc de cand mi-a zis o colega de munca de ea, lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle.
O aplic de 2-4 ori pe zi si am inceput sa vad vizibil o transforma la piele in bine. O recomand cu incredere.