piele sensibila

Boli de piele Purpura alergica Scorbut

Postata de l1u2 cu 12 ani in urma.

buna,de 3-4 ani am o piele foarte sensibila in sensul ca ma invinetesc foarte repede atat daca ma lovesc de ceva s-au uneori doar daca ma ating si ma deranjeaza estetic,am 2 copii si am 42 ani,ce poate fi? pot sa va mai spun ca dupa cele 2 nasteri am ramas cu pete pe fata,de care nu reusesc sa scap,sunt de culoare maronie .......

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

In primul rand sper ca nu folositi metode contraceptive hormonale la aceasta varsta. Intr-al doilea rand mergeti la medic. Anumite boli (cum ar fi diabetul) pot da astfel de manifestari. Pentru pete consultati dermatologul. Nu au legatura cu vanataile.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Fragilitatea vaselor capilare (micsorare a rezistentei vaselor prin alterarea peretelui lor) de la nivelul pielii determina aparitia echimozelor.
O fragilitate capilara se observa in purpura simplex , boala lui Rendu-Osler, purpura alergica, deficit de vitamina C, diabet zaharat . Ea poate rezulta dintr-un tratament de lunga durata cu corticosteroizi.
Exista preparate farmaceutice orale si locale pe baza de rutosid si acid ascorbic ce ar putea imbunatati peretele vasului capilar.
Ar fi bine de investigat la un medic specialist de medicina interna.