Picioarele...

Boli de piele

Postata de Laura-Elena143995 cu 14 ani in urma.

Ca sa vezi daca esti protejata ar trebui sa faci testele de anticorpi. In cazul in care sunt negative se poate sa faci la un moment dat hepatita B. Sunt mai multe tratamente pt. hepatita (lamivudina, entecavir, interferon). Regimul alimentar trebuie sa fie unul sanatos bazat pe fructe si legume, mancaruri usoare care sa nu forteze ficatul. Se interzice cu desavarsire alcoolul.

Raspunsuri (6)

alin58

acum 14 ani

Gresit. Cand ai antigenul ai si boala. La fel de bine poti sa ai anticorpii dar sa nu fii imunizat in totalitate. Trebuie sa faca o dozare de anticorpi. Poti sa ia hepatita B si anticorpi in acelasi timp.

Edith9139104

acum 14 ani

ma gandeam ca anticorpii ar fi trebuit sa elimine boala din organism.nu stiam sigur ca se poate sa existe in corp si hepatita b si anticorpi.ms mult pt raspuns..

Laura-Elena143995

acum 14 ani

am o problema ....eu zic majora deoarece e foarte vizibila. Pe picioare , in zona tibiei, mai exact, de la genunchi in jos, numai pe partea din fata , in urma epilatului mi`au aparut niste pete. Petele ca petele.....dar au ramas si mici cicatrici, exact cum s`a smult firul de par si s`a spart practic pielea k sa iasa , a ramas asa un mic cerculet (fetelor, ma intelegeti ce vreau sa explic)....acest mic cerculet are un contur maron inkis . In locurile unde au existat 2 sau 3 fire , sau au crescut firele pe sub piele si am inceract sa le scot, s`a facut o cicatrice mai mare si normal mukt mai vizibila. Mereu am avut problema asta, desi ma epilez peste tot, numai acea zona are probleme. Sunt disperata pt ca mi se pare ca daca port ceva pana la genunchi, toti okii cad pe acea zona, lucru care ma face sa ma simt foarte complexata . Am fost la foarte multi dermatologi care au avut aceeasis problema SA NU MA MAI EPILEZ....2 luni am facut si asta , am trait ca o maimuta paroasa ....dar degeaba ....acele pete nu au trecut ....mi`au dat si diverse tratamente (SKINOREN, DIPROGENTA, NIDOFLOR, DERMO-K, CUTADEN , CICADERM.....si altele ) si nici un rezultat ....nu ma duc la plaja de frica sa nu mi se inkida la culoare mai mult....nu merg traate cu nici o crema de depigmentare ...pt k nu sunt pete solare ....sper sa ma puteti ajuta ...MULTUMESC FOARTE MULT ....

raluca

acum 14 ani

Buna Laura,
Ce diagnostic ti-a dat dermatologul?
Ai incercat sa mergi la cosmetica pentru a te depila? Astept raspuns

Laura-Elena143995

acum 14 ani

dermatologul nu mi`a dat nici un diagnostic scris...doar mi s`a spus k am mai mult fier in organism, si in momentul in care ma epilez, si se creaza un punct de sange , acel fier de sepune si ramane k un tatuaj ...si din cauza asta apare o hiperpigmentare. Acum ma apilez de cateva luni la salon . si am aceeasi problema .

buibui

acum 14 ani

si eu am aceeasi problema si nu ma mai epilez cu nimic, dau doar cu lama si parca parca s-au mai ameliorat punctele rosii. vazusem la TV nush ce tratamente cu laser dar la dermatologi ff buni .