pete

Boli de piele Herpes labial

Postata de adyna919 cu 12 ani in urma.

de cateva luni mi-au aparut niste pete rosii pe barbie in ambele colturi ale gurii

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Petele au apărut pe bărbie sau în la nivelul comisurilor labiale (colţurile buzelor)?

adina farcas

acum 12 ani

in coltul buzelor

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar putea fi vorba de prezenţa unui perles (zăbăluţă, în limbaj pop**ar) care este o inflamaţie produsă de Streptococ sau de un herpes labial produs de virusul HSV -1 (Herpes simplex 1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

este important de stiut daca petele rosii au aparut pe pielea din dreptul coltului gurii sau pe mucoasa care se continua cu cea a buzelor din coltul gurii; in cazut cand a aparut pe mucoasa este foarte probabil sa fie un perles micotic(zabaluta in termeni pop**ari) care se tratateza cu clotrimazol crema la 12 ore; cel mai bine este sa va adresati medicului dermatolog arondat medicului de familie

adyna919

acum 12 ani

petele rosii au aparut pe piele si nu pe buze.au cam un centimetru fiecare si cateodata imi apare o coaja alba