PETE

Boli de piele

Postata de voicu oana cu 12 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Oana am 34 ani si ma confrunt cu o problema care ma exaspereaza.Imi apar destul de des niste pete rosii pe fata,eu lucrez ca bucatar si aceasta problema imi apare doar cand lucrez ,am facut pauza 1 an si nu am avut nici o problema.Am fost si la dermatolog si nu am fost lamurita ce am, m-i s-a spus ca ori este genetic ori este ceva in bucatarie care imi produce aceasta problema.Tratament am avut o crema BIODERMA si un sampon de la VICHI.Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru a investiga un posibil teren alergic, ar fi indicat sa va adresati medicului alergologce poate indica efectuarea unor teste la alergeni, o imunograma (IgE).

voicu oana

acum 12 ani

Multumesc mult

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

este posibil sa fie vorba de o rozacee a fetei, diagnostic pe care il poate stabili numai consultatia unui medic primar dermatolog. daca e rozacee atunci un factor favorizant cauzal il reprezinta tulburarile aparatului digestiv(gastrite, duodenite, colecistita etc) si un regim alimentar corespunzator lor.