Pete si leziuni pe picior. Grav sau nu?

Boli de piele

Postata de anca_simu cu 9 ani in urma.

Buna seara,

Mamei mele, in varsta de 60 de ani, i-au aparut in urma cu aproximativ 2 saptamni niste pete maronii-mov(in viziunea mea, au aspectul unei panze de paianjan groasa). Acum a aparut si niste leziuni, iar petele s-au extins. Nu am consultat niciun medic pt ca am presupus ca s-a lovit. Nu a aparut senzatia de mancarime sau usturime, nu o deranjeaza nimic. Mi-ar fi de mare ajotor o parere avizata, mai ales ca maine este 1 decembrie si, in general, are un program f incarcat, As vrea sa stiu daca ar trebui sa mergem la uregnte. Pot trimite o poza pentru acuratete.

Multumesc anticipat,
Anca

Raspunsuri (5)

luminita270

acum 9 ani

Are cumva diabet sau neuropatie periferica?

anca_simu

acum 9 ani

Nu.

luminita270

acum 9 ani

Este posibil sa fie varice sau poate sa fie ceva legat de circulatie.Nu trebuie sa te sperii,mergi la un medic dermatolog,acesta stie ce are de facut si ce analize sa-i prescrie,in functie de cauze si eventualele afectiuni pe care le are dansa(daca are,sa iei ultima iesire din spital sau analize recente cu tine).Sanatate!

anca_simu

acum 9 ani

Multumesc!

luminita270

acum 9 ani

Este posibil sa fie MASTOCITOZA sau PETELE DE BATRANETE,LENTIGO. O sa fie bine!