pete rosii

Boli de piele

Postata de anhe cu 11 ani in urma.

buna zua! vreau sa va adresez o intrebare, la care sper sa primesc raspuns.Mamei mele(58 ani) ii apar primavara niste pete rosii uscate pe naj si in jurul lui, care persista un timp la inceput de primavara apoi dispar.....si asta in fiecare an.....ma intreb daca exista vreo crema, un remediu ca aceste pete/alergie sa nu mai apara. multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Sa mearga la medicul dermatolog, ptr. dg. si trat.

anhe

acum 11 ani

multumesc

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

din descrierea dvs. rezulta ca mama este posibil sa aiba o boala de piele numita "eritem polimorf recidivant"; ca tratament preventiv se recomanda sa dea dimineata cu o crema de protectie antisolara de la farmacie si faca un tratament imunostimulent cu produse naturiste de tip polen de albine granule, imunoactiv, spirulina si o alimentatie lipsita de e-uri.

anhe

acum 11 ani

va multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra. multa sanatate.

anhe

acum 11 ani

Buna seara! as mai avea o intrebare si sper sa ma ajutati cumva; nepotica mea are o problema care ii apare doar primavara, pe manute i se usuca si se crapa pielea si i se fac chiar rani cu usturimi si chiar sangerari; sa fie o lipsa de vitamine, sau o alergie de primavara?...sper sa ma ajutati cumva.....multumesc.