Pete Rosii,piele seaca pe fata pe langa nas

Boli de piele

Postata de Frent Ovidiu cu 11 ani in urma.

Buna.
Am si eu o problema de cam 2ani imi apar pe fata in zona nasului si intre sprancene pete rosii sau piele uscata .
Ea se manifesta inainte de aparitie cu mancarime si un fel de arsura ,dupa care pielea incepe sa isi piarda din elasticitate devine rosie si dupa la final uscata.Am incercat mai multe creme de hidratare si hranire a pielii,dar nu am reusit sa opresc aceasta problema ,ele imi apar mai ales primavara ,toamna si iarna.In timpul verii foarte putin .
Am vazut ca si dupa ce ma spal pe fata pielea devine uscata si albeste in acele zone, vreau sa precizez ca lucrez in fiecare zi cu ture de noapte la o brutarie si acolo am contact cu temp. si de 320grade cateva secunde .
Nu stiu ce sa mai fac nu am avut in viata mea aceasta problema si ea a aparut de cand lucrez aici la brutarie.
Vreau sa precizez ca in timpul sapt. nu prea imi apar cat timp lucrez imi apar duminica cand sunt liber in special.
Astept un raspuns
Va multumesc!

Raspunsuri (14)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

E posibil sa fie dermatita seboreica; incercati Nizoral crema local.

Frent Ovidiu

acum 11 ani

Multumesc am sa incerc crema dar nu stiu daca se gaseste si in ITALIA

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

intr-adevar este vorba de un sindrom seboreic, crema nizoral e foarte buna si o puteti gasi in italia dupa formula chimica internationala, care este scrisa in orice prospect sub denumirea de ketoconazol.

Frent Ovidiu

acum 11 ani

Da intr-adevar e vorba de dermatita seboreica , aceast sindrom se poate elimina definitiv sau doar se trateaza???

ILIE LILIANA

acum 10 ani

SI SOTULUI MEU II APARE ASTFEL DE PETE SI REFUZA SA MEARGA LA UN DERMATOLOG II POSIBIL SA AIBA SI EL ACEST DIAGNOSTIC ASTEPT UN RASPUNS VA MULTUMESC

Frent Ovidiu

acum 10 ani

Daca are aceeasi problema ca si a mea recomand crema NIZORAL si eventual daca acestea ii apar si in zona scalpului este foarte bun si shamponul NIZORAL .Eu am folosit pe amandoua si sincer dupa 2saptamani de tratament au disparut complet.

istvan

acum 9 ani

....m-am confruntat cu aceleasi probleme,am incercat cu multe unguente antimicotice,si nici un rezultat.....dar :) ,am gasit pana la urma tratamentul,,selsun blue ''''''''sampon ,se gaseste la farmacii...chiar functioneaza,sanatate !

istvan

acum 9 ani

....m-am confruntat cu aceleasi probleme,am incercat cu multe unguente antimicotice,si nici un rezultat.....dar :) ,am gasit pana la urma tratamentul,,selsun blue ''''''''sampon ,se gaseste la farmacii...chiar functioneaza,sanatate !

Nita ionut

acum 8 ani

Si mie mi-au aparut prima data intre sprancene si pe fata acum sau extins si pe gat,pe maini mi-au iesit doar 2 si pe burta cam 3-4 imi poate spune si mie cineva ce sa iau ? Si specific ca am 24 de ani, Multumesk anticipat!

Nita ionut

acum 8 ani

Si mie mi-au aparut prima data intre sprancene si pe fata acum sau extins si pe gat,pe maini mi-au iesit doar 2 si pe burta cam 3-4 imi poate spune si mie cineva ce sa iau ? Si specific ca am 24 de ani, Multumesk anticipat!

Nita ionut

acum 8 ani

Si mie mi-au aparut prima data intre sprancene si pe fata acum sau extins si pe gat,pe maini mi-au iesit doar 2 si pe burta cam 3-4 imi poate spune si mie cineva ce sa iau ? Si specific ca am 24 de ani, Multumesk anticipat!

Vlad

acum 8 ani

Buna seara! De vreo 2 ani ma confrunt cu roseata ce imi apare pe langa nas, intre sprancene...langa buze,pe frunte si pielea se usuca , apare scoarta alba ...si folosesc ELOCOM...solutie cutanata...daca nu il folosesc petele se extind tot mai tare si apare mancarimea si usturimea....cum sa scap de asta? va rog frumos sa imi dati un raspuns .

andrei sis

acum 7 ani

Am o problema asemanatoare, imibiese pete pe nas si apare piele uscata nu ma mananca sau ceva... habar nu am ce ar putea fi , tot la fel mi.au aparut dupa ce m.am angajat .. am 18 ani , si tot la fel lucrez la temperaturi cu - si cu +

Astept un raspuns multumesc.

Utilizator11543742088

acum 5 ani

Buna am si eu acceasi situație(problema)...nu pot scăpa de acesta iritatie ...cu timpul colindând dintr-o în tara in alta am observat că în Spania a început să stopeze , deși sunt o persoana vicioasă consum destule:))....Am simțit schimbarea bruscă. Eu cred că ne lipsește foarte mult soarele, acea vitamina pură numită D. Eu zic sa faceți o încercare..sănătate va doresc.